Česká hudební alternativní scéna byla za 35 let existence kapely z Hanspaulky mnohdy nesena na bedrech právě Tata Bojs. Vyprodaný koncert a zároveň křest nového ípíčka EP25 doprovázela scénografie zpěváka Milana Caise, výběr toho nejlepšího z jejich bohaté diskografie a neutuchající energie a studna nápadů, přenesená na pódium jednoho z nejmodernějších koncertních prostorů v Praze.
„Bůh má problém, má kluka!“ Hned v samotném úvodu Milan Cais otevřel bránu do jejich nano Tata vesmíru a malými krůčky jej rozpínal, včetně všudypřítomné atmosféry. Kamera namířená na něj z úhlu, jenž zabral také celé osazenstvo v davu, hned člověku evokovala menší déjà vu na výborný koncert Róisín Murphy z minulého roku, probíhající také ve stejných prostorech. Oproti úspěšnému turné po českých klubech měl včerejší večer vedle atributu enormnosti také společnost sboru Police Symphony Orchestra (PSO), který kapelu doprovodil třeba během Sondy, Radioamatéra, Pěšáků nebo Tanečnice.
Kapela má velké artové cítění a vizuály šité na míru umocňovaly celý večer. Člověk si chvílemi připadal jako v pražské galerii DOX, s kterou má pětice bohatou minulost. Když se netančilo, obdivovala se světelná show, slovní hrátky jejich geniálních textů, naprostá harmonie všech členů na pódiu a královská atmosféra celého sálu, kde nikdo snad nemohl být už ani více Šťastnější. Nechyběly občasné Mardošovy proslovy v rychlosti 1,5×, náčelník Milan s čelenkou zase měnil svou přítomnost na pódiu ze strany na stranu a čas od času si odskočil odehrát svůj part na bicích.
Fotoreport: Tata Bojs, 25.2.2025, Forum Karlín, Praha
Hudebně pětice vzdávala hold i zahraničním velikánům, z kterých chtě nechtě čerpali v minulých letech inspiraci, a to tom nejlepším možném smyslu slova. Taková melancholická a vynikající píseň Velký třesk, Pt.1 člověka na vlnách přenesla k albu In Rainbows od Radiohead, S ní zase do roku 2013 k albu Hesitation Marks od Nine Inch Nails. S Vesmírnou se divákům protočily panenky, s Filmařskou a Pěšáky se zpívalo v celém sále. Večer zde vygradoval do úplného vrcholu naprostého blaha. V přídavcích se poté jelo na dočista stejné vlně. V prvním ze dvou proběhla mluvená verze Světové v kombinaci dua Cais a Bár, 220 travoltů zase rozechvěla všechny subwoofery na kilometry daleko a vyčarovala úsměvy na tvářích tisíců přítomných fanoušků. Taková radost!
Ve druhém přídavku Tatáči vzdali hold albu Biorytmy z roku 2002. Přišlo na málo hraný skvost – byla jím Tanečnice v akustické úpravě, která se ladně protančila z mořského dna až k Růžové armádě, kde už opravdu nebylo o čem jiném přemýšlet. Ať už kapelu znáte roky, nebo jste v Karlíně byli jako Novej člověk, nakažlivá atmosféra vás nemohla minout. Po zvukové stránce také nebylo co vytknout. Všechny části skládačky zapadly tam, kam měly.
Čtěte také: David Koller tvoří věci jinak a dělá je světově: ve Foru Karlín odehrál svůj životní koncert
Tata Bojs jsou nadčasoví, světoví a prostě geniální. Ačkoliv jim rozjezd včerejší večer pár minut trval, jedničky se přidaly k nulám a prázdno vymizelo cobydup. Stejně jako na pražský koncert Davida Kollera koncem minulého roku, i na tuto show se bude ještě měsíce dopředu vzpomínat. V rámci koncertu bylo oznámeno také datum na příští rok, který proběhne přesně za rok na stejném místě. Zájem bude veliký a něco nám říká, že show ještě větší. Splňte si své přání a běžte si pro lístky, dokud ještě jsou. Uvidíme se 26. února 2026 ve Foru Karlín.



