Brutal Assault 2020 nabídne Dark Funeral, Kvelertak, Cattle Decapitation a desítky dalších kapel

Cattle Decapitation | Zdroj: facebook.com/cattledecapitation

Obrovský metalový festival Brutal Assault se příští léto uskuteční již po pětadvacáté. Tisíce fanoušků tvrdé muziky zase zaplní pevnost Josefov, aby byly svědky desítek koncertů těch nejlepších kapel, jež svět metalu nabízí. Nyní už je známa třetina vystupujících a velikost oznámených jmen jen vzbuzuje očekávání, co si na nás pořadatelé festivalu ještě připraví.

Srpnové dny v pevnosti Josefov zaplní kromě velkých jmen s obrovskými fanouškovskými základnami rovněž řada interpretů ze světa alternativy, crossoveru, avantgardy a nezvyklých cest. Mezi nimi na první pohled mimo jiných zaujmou italští Ottone Pesante. Ti hrají ve složení bicí, trombón a trubka, death metalová dynamika jim ovšem není cizí. Atmosféričtější vlnu pak přinese americká zpěvačka s dánským původem Myrkur, jež se letos nezúčastnila kvůli těhotenství a loni zase kolem počasí. Kus energické hardcore elektroniky nabídne německá kapela Atari Teenage Riot, která si jméno vybudovala během 90. let a po několikaleté pauze opět objíždí pódia.

Čtěte také: Déluge nebo Une Misère. Která další zajímavá jména nabídl Brutal Assault 2019?

Zraky temných myslí toužících po kvalitním metalu však nejprve ulpí na již celkem obsáhlém seznamu velkých jmen napříč rozličnými subžánry. Velká očekávání vzbuzují švédští Dark Funeral s neskutečně rychlými skladbami a skvěle pojatým melodickým black metalem. O něco gotičtější a atmosféričtější verzi tohoto temného žánru pak představí kapela Cradle of Filth, jež má svůj základ ve Spojeném království, v současné sestavě jsou však muzikanti pocházející z více zemí. Zajímavou (a velice zábavnou) fúzi stylu předvedou norští Kvelertak, jež budou při svém energickém vystoupení přešlapovat na hranicích black metalu, punku a rock’n’rollu. Tou dobou už navíc bude venku nadcházející studiové album Splid, takže nouze určitě nebude ani o novinky.

Návštěvníci festivalu budou mít taktéž možnost poslechnout si britskou kapelu Venom, která svým albem Black Metal dala název celému žánru. Ačkoliv se černá škatulka od té doby posunula mnohem dál, tato skupina stále baví miliony fanoušků svým nezaměnitelným skladatelským rukopisem. Milovníci jiných metalových subžánrů si rovněž přijdou na své – z technicky náročného death metalu zatím lákají polští Vader (kteří temné muzice věrně slouží již dlouhých 35 let) nebo neméně zkušení nizozemští Asphyx. Agresivnější cestou směrem ke grindcore pak vykročí služebně mladší Cattle Decapitation z americké Kalifornie.

Čtěte také: Závěr Brutal Assault okořenily jak skvělé koncerty, tak nejotravnější déšť

Jistotou v line-upu bývá i melodický metalcore, ten tentokrát zastoupí přinejmenším While She Sleeps ze Spojeného království. Nezapláčou ani příznivci klasického řízného thrash metalu, tentokrát díky kanadským průkopníkům žánru jménem Razor a mladšími Havok ze Spojených států s trochu novátorštějším přístupem. Čas oddechu přijde s klasiky atmosférického pojetí metalu, a sice se švédskou kapelou Katatonia. Z České republiky je zatím jistá účast jen skupiny Hentai Corporation, která se stala velmi oblíbenou pro svou energii, excentričnost i zajímavé míchání žánrů. Přestože teprve končí listopad, seznam účinkujících příštího ročníku festivalu Brutal Assault je již teď plný těch nejlepších muzikantů, kteří přináší kus skvělé práce metalovému světu. Vzhledem k tomu, že celá obrovská akce oslaví čtvrtstoletí existence, je opravdu jisté, že se lze stále těšit na nová velká jména (a pochopitelně především na samotný festival).


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 411 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky