Brutal Assault 2024 oznámil dalších osm pozoruhodných kapel

Gaupa | Zdroj: facebook.com/gaupaband

Velkolepý festival Brutal Assault jistě nepotřebuje bližší představení, neboť jde široko daleko o vůbec největší metalovou akci. Na 28. ročníku svůj um během čtyř dnů ukáže celých 125 kapel – z nich je známo už více než tři čtvrtiny. Nejnovějším přírůstkem do line-upu je osm skupin, které po svém předvedou old-schoolový thrash, pochmurný a hutný doom i ambiciózní prog.

Mezi kapelami, které nově přibyly do line-upu festivalu Brutal Assault 2024, mezi prvními zaujmou američtí Baroness. Ti jsou se svým rozmáchlým (a zároveň živelným) progresivním metalem proslulí na tolik, že se roku 2019 dočkali nominace na cenu Grammy za album Gold & Grey. Do dechberoucí pevnosti Josefov přivezou svůj nejnovější zářez s názvem Stone, který se rovněž dočkal velmi nadšených reakcí od fanoušků i kritiky. Kapela na něm podtrhla svou multižánrovost, krom toho je podle zpěváka Johna Baizleyho album “mnohem živější a přímočařejší”. Na psychedelickou notu hrábnou polští doomeři Dopelord, kteří se v textech plných okultností nevyhýbají ani tématům hororu a drog. Tento žánr obohatí folkovými prvky švédská kapela Gaupa – ta je sice na scéně teprve od roku 2017, za tu dobu se však v psychedelickém světě stihla stát jednou z nejoblíbenějších. Skutečnou lahůdkou pro příznivce temného a táhlého doom metalu bude americká kapela The Obsessed, která s přestávkami hraje již od roku 1976 (tehdy ještě nesla jméno Warhorse). Skupina se o žánr zasloužila vskutku průkopnicky a energie jí nechybí ani v současnosti.

Čtěte také: Zakk Sabbath chystají doomový cover dvou desek od Black Sabbath

Nejnovější update jistě ocení také příznivci úderného thrash metalu, který zazní v podání Forbidden a také Heathen. Obě kapely kromě žánru spojuje to, že se v Kalifornii už od 80. let opírají do společnosti, politiky, náboženství i kriminality. Ve všem zmíněném k nim náleží také skupina Hirax, která je ovšem kromě jiného známá i svým přesahem do našvihaného speed metalu. Čtveřici těchto zasloužilých úderníků uzavírají němečtí Exumer, kteří hrají rovněž už od 80. let a kteří ztělesňují nejen energickou svěžest, ale také odkaz titánů jako Slayer a Exodus.

Na 28. ročníku majestátního metalového festivalu Brutal Assault dohromady zahraje neuvěřitelných 125 kapel. Jejich velká část je už odhalena (během zimy přibylo několik žánrových vln a také nadupaný vánoční update), pořadatelům ovšem stále zbývá mnoho prostoru pro další překvapení. Mezi nejznámější headlinery, které josefovská pevnost už vyčkává, patří BehemothEmperorDeicideToxic HolocaustSatyriconArchitectsJinjerIncantationDark TranquilityStoned JesusHavokIncantationRiverside a tím seznam zdaleka nekončí. Metalová událost roku se odehraje mezi 7.10. srpnem 2024 a vstupenky jsou k mání na oficiálních stránkách festivalu.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 363 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky