Brutal Assault má v plánu ukázat, že je největším metalovým festivalem ve střední Evropě

Kampfar | Zdroj: facebook.com/kampfarofficial

Stejně jako každý srpen se i tentokrát bude v pevnosti Josefov pořádat Brutal Assault, který si každým dalším rokem buduje pověst jedné z nejzajímavějších metalových akcí v celé Evropě. Čtyřiadvacátý ročník přináší jak legendy světa tvrdé hudby, tak stoupající jména, méně známé interprety i alternativní tvůrce.

Festival Brutal Assault letos z velkých jmen láká hlavně na Napalm DeathAnthraxSodomAnathemaEmperor nebo na Deicide. Kromě dalších špiček line upu pak nabídne i desítky méně známých i začínajících umělců snad ze všech metalových subškatulek. Připočtěme k tomu historické prostředí vojenské pevnosti Josefov poblíž Jaroměře, bohatý doprovodný program (hororové kino nebo výtvarné výstavy) a rozmanité služby pro návštěvníky (kromě možnosti občerstvení v kavárnách, hospodách i čajovnách s živými přenosy ve festivalových televizích je to nově i mobilní aplikace MyBrutalAssault). Vyjde nám pak velký zážitek pro všechny vyznavače metalové hudby.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 špičkových headlinerů letošního Brutal Assault

Koncem května festival hlásil, že vyprodal již 85 % vstupenek. Krátce poté přišlo zatím poslední zveřejnění zúčastněných skupin a dá se očekávat, že žízeň po vstupenkách tím jedině stoupne. Sice přišlo drobné zklamání, když norští blackoví Manes z osobních důvodů zrušili účast, nicméně okamžitě přislíbili účast hned na příštím ročníku. Z nových jmen zaujala v prvé řadě Entropia, která bude na festu stejně jako Mgła Batushka reprezentovat polskou black metalovou scénu. S trochou poctivého pohanského přístupu je pak doplní i norští Kampfar, kteří nás již 25 let přivádějí do světa severské mytologie.

Pozornost posluchačů extrémního metalu si pak bezpochyby zaslouží rovněž španělští Altarage. Ti se vyznačují hlavně drtivým death metalem s jasnými blackovými vlivy. Komu lahodí spíše experimentální cesty, kterých je v Japonsku nemálo, tomu se určitě zalíbí tamější Crossfaith, jež se nebojí inteligentně použít syntezátory a svou lásku k elektronice. Úplně jiný šálek piva pak budou Islanďané Une Misère, kteří mají velmi blízko k hardcore a snaží se posluchačům skrz svou hudbu přiblížit temnou ostrovní přírodu. Milovníky instrumentálně promyšlené a zahrané hudby pak potěší účast německých Unprocessed, kteří si libují v progu a v djentu.

Samozřejmě zahraje i několik českých kapel. Jednou z nich jsou Brutally Deceased, kteří hluboce ctí odkaz švédského death metalu a sami ho zvládají zahrát na vysoké úrovni. V instrumentálních i skladatelských výkonech si nezadají s Elysium, jež se vydali na cestu deathcore a progu. Z death metalu směrem k blacku kráčejí západočeští Mallephyr, kteří představí svůj druhý opus Womb of Worms. Poslední zdejší kapela, jež byla nově oznámená, je brněnská experimentální skupina Forgotten Silence. Té je blízké vícero žánrů od death metalu po ambient a prog.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 363 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky