Co přinesl 25. ročník festivalu Sziget?

Sziget 2017 | Zdroj: BudNews

Sziget festival 2017 přivítal více než 450 000 návštěvníků, kteří si letos přijeli užít sedmidenní non-stop party na Ostrově svobody. Narozeninový 25. ročník měl dva úplně vyprodané dny. Na Sziget dorazili lidé z více než 100 zemí z celého světa. Hlavními hvězdami byli Pink, Macklemore, Kasabian a Wiz Khalifa.

Letošní Sziget přivítal méně návštěvníků než v roce 2016, kdy zaznamenal rekordní čísla. Přesto i letos dva zcela vyprodané dny festivalu a závěrečná bilance návštěvnosti více než 450 000 Szigeťanů je velice úspěšná. Tamás Kadár, výkonný ředitel kulturního managamentu, fakt poklesu proti rekordním číslům roku 2016 připisuje kombinaci více faktorů. Narůstá počet festivalů podobných Szigetu a především nový ředitel přijímá od pravidelných Szigeťanů kritiku na trochu příliš elektronický výběr při sestavě hlavního hudebního programu, který měl na návštěvnost výrazný vliv. Bez ohledu na to, se jednalo o krásný a poklidný sedmidenní festival.

Dívka z Transylvánie zažila šok, když se dozvěděla, že se stala osmimiliontým návštěvníkem a dostala tak od zakladatele festivalu, Károly Gerendaie, doživotní Sziget pas, který ji zaručuje doživotní bezplatný vstup na všechny následující ročníky.

Ročník 2017 přivítal Szigeťany z více než 100 zemí celého světa. Nejvíce návštěvníků dorazilo z Nizozemska, Anglie, Francie, Německa a Itálie. Přijeli však lidé i ze vzdálenějších koutů planety, například z Austrálie nebo Hong Kongu. Na Sziget zavítaly také holywoodské hvězdy. Koncert Pink si nenechal ujít Asthon Kutcher s Milou Kunis, kteří se vrátili ještě na vystoupení rapera Wiz Khalify nebo elektronického dua The Chainsmokers. Kromě koncertních show vyrazili také do backstage, aby se s umělci pozdravili. Dalšími hvězdami filmového světa na Szigetu byli Justin Theroux a Luke Evans. Mnoho vystupujících umělců přicestovalo ze zámoří jen na Sziget – například Iggy Azalea, The Chainsmokers nebo Macklemore, který byl koncertě bohužel hospitalizován. Jednou ze senzací byl i projekt Art of  Freedom, kdy z mobilní toalety vedl vstup přímo na tajnou party.

Veliký úspěch letos zaznamenaly bezpečnostní složky. Zavedení check-in systému v loňském roce je považováno za skvělý způsob řešení bezpečnostních problémů a mnoho organizátorů z jiných festivalů, jež letos navštívili Sziget, měli zájem právě o tento bezpečnostní systém. Vedoucí bezpečnostních složek uvádí pozitivní výsledky, z hlediska statistik byl letošní ročník o 30 – 40 % lepší než ten předchozí.

Sziget festival 2018 se těší na své návštěvníky zase za rok od 8. – 15.srpna.


Napište komentář

Petra Charvátová
O Petra Charvátová 72 Článků
Už od mala miluji muziku. Momentálně, a myslím, že už definitivně, jsem se našla v indie stylu - indie-rock, electro-indie, sad-core, desert rock apod. Hraji na bicí, kterým předcházelo spoustu jiných nástrojů. Mezi mé nejoblíbenější interprety patří Lake Malawi, The Kooks, The 1975,Glass Peaks, Banfi, Youth Club, LP, London Grammar,Arctic Monkeys, Linkin Park a spousty dalších.