Damon Albarn připravil hodně osobní debut

Damon Albarn | Foto: Linda Brownlee

Zpěvák, multiinstrumentalista a producent Damon Albarn, kterého znají snad všichni fanoušci britpopové muziky, vydá na konci dubna své první sólové album. To se bude jmenovat Everyday Robots, bude obsahovat dvanáct skladeb a objeví se na něm například Natasha Khan alias Bat For Lashes.

Pětačtyřicetiletý frontman populární britpopové kapely Blur a vůdčí osobnost virtuálního projektu Gorillaz, Damon Albarn, natočil novinku za pomoci ostříleného producenta Richarda Russela v průběhu minulého roku. Na desce, která vyjde 28. dubna pod hlavičkou vydavatelství Parlophone, se kromě zmíněné Natashy Khan objeví v závěrečné písni také britský zpěvák a průkopník ambientu Brian Eno. Albarn, který v rozhovoru pro magazín Rolling Stone zvuk nahrávky popsal jako kombinaci folku a soulu, fanouškům slibuje tucet velice osobních skladeb inspirovaných zážitky z dětství i životem v dnešním odosobněném světě. Ve zmíněném rozhovoru mimo jiné přislíbil turné, na kterém kromě sólové tvorby zazní notoricky známé a dnes už skoro klasické písně Blur a Gorillaz. Doufejme tedy, že se tato kultovní postavička britské muziky ukáže i v našich končinách.

Pilotním singlem této autobiografické desky je titulní skladba Everyday Robots, k níž vzniklo hodně originální video. Režisér Aitor Throup, jenž je rovněž autorem vizuálního konceptu alba a singlu, v něm vykreslil Albarnův digitální portrét za pomocí CGI softwaru a skenu jeho lebky.

Damon Albarn se kromě angažování v dnes již kultovních Blur a v Gorillaz, kteří k tomu mají slušně našlápnuto, objevil také například na albu The Good, the Bad and the Queen, jež vydal ve spolupráci s Paulem Simononem, Simonem Tongou a Tonym Allenem, v charitativním projektu Mali Music, či též vytvořil hudební podklad k muzikálům Dr Dee a Monkey: Journey to the West.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).