Finští Swallow the Sun rozpláčou pražské Futurum

Swallow the Sun - Brutal Assault 2022 | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

Známá kapela jménem Swallow the Sun pochází z Finska a je jedním z nejznámějších představitelů truchlivého severského doom metalu. Skupina se však nenechává žánrem omezovat a nápaditě svůj styl obohacuje také o melodický death metal a čas od času také o black metal s gotickým étosem. Již 3. května představí své tíživé emoce v pražském Futurum Music Baru a nebude sama – fanoušci si toho večera budou mít možnost poslechnout také žánrově spřízněnou kapelu Avatarium, která pochází ze sousedního Švédska.

Finská kapela Swallow the Sun vznikla roku 2000 a psychicky náročné emoce jsou pro ni zásadní. Pohřební verze doom metalu je pak ideálním žánrem, ve kterém muzikanti své pocity ventilují: Dokladem je již devět ceněných řadových desek, a to včetně ambiciózního trojitého alba Songs from the North. Pro hudbu skupiny je typická nejen temná a mrazivá atmosféra, ale také silné, nosné melodie. V České republice svůj um Swallow the Sun ukázali naposledy na titánském festivalu Brutal Assault 2023, kde návštěvníci pocítili nefalšovanou skandinávskou melancholii i v parném slunci srpnového odpoledne.

Čtěte také: Brutal Assault 2022 se v pátek připravoval na pompézní finále

Druhou účinkující skupinou budou švédští Avatarium, které v roce 2013 založil Leif Edling, baskytarista rovněž doom metalových Candlemass hrajících již od 80. let. K zakladateli se brzy po vzniku přidali také Marcus Jidell, jenž se za svou producentskou práci dočkal ceny Grammy, a také zpěvačka Jennie-Ann Smith. Svůj zadoomaný základ posouvají do okultního rocku dávných psychedelických časů, ovšem nemají daleko ani k detailistickým progresivním směrům, ani k dřevnímu folku. Obě známé kapely podpoří římští zástupci žánru, kteří hrají pod vlajkou Shores of Null a kteří ve svých skladbách meditují nad žalem života i smrti. Večer plný pochmurné atmosféry, důrazných riffů i melodických žalozpěvů přijde již 3. května ve Futurum Music Baru na pražském Smíchově.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 313 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky