TIP REDAKCE: M83, slowthai nebo Fall Out Boy. Nová březnová alba, jejichž interpreti nás brzy navštíví

Fall Out Boy - Rock for People 2022 | Foto: Martin Bambušek, MonsterMusic

Měsíc březen se postaral o mnoho kvalitní čerstvé hudby. Mezi interprety s novinkami na kontě je hned několik z těch, kteří se nás v blízké době chystají navštívit, a to především na festivalech. Jaká alba z posledního měsíce nás přesvědčila, že se máme těšit na nadcházející koncerty?

slowthai – UGLY (Pohoda, Trenčín, 6. – 8. července 2023)

Oproti dřívější tvorbě žánrově rozmanitější a lyricky otevřenější a autentický. Na začátku minulého měsíce přišel britský rapper slowthai s povedenou deskou jménem UGLY (negativní název ale chytře obrací ve zkratku ke slovům “U Gotta Love Yourself“). I přes pořádně našlapané singly, které desce předcházely, možná někteří fanoušci byli překvapeni, jak silné personální zpovědi a punkové nátury s odmítáním žánrových hranic se jim od umělce dostalo. Že se rapper vlastním jménem Tyron Kaymone Frampton nebojí pořádně rýt do politických témat, je dlouho známo, tentokrát mimo to ale zabrousil i do temných stránek vnitřního světa, svých depresí, závislostí, úzkostí. Propojuje je však také s tématem sebelásky a lepšího chápaní sebe sama, čímž se odlišuje od mnoha tematicky podobných desek, které mohou často sklouzávat ke glorifikaci nebo další stigmatizaci psychických problémů. Loni se slowthai představil na Rock for People, kam přivezl ohromnou koncertní energii, a letos na slovenské Pohodě dokáže, že třetí studiovka je jeho nejlepší… alespoň prozatím.

Black Country, New Road – Live at Bush Hall (MeetFactory, Praha, 21. října 2023)

Vcelku přesvědčivým způsobem dala experimentální a kritiky milovaná skupina Black Country, New Road najevo, že neplánuje se založenýma rukama smutně hledět za odcházejícím stěžejním členem kapely Issacem Woodem. Ten před nedávnem opustil skupinu po vydání druhého alba Ants from Up There. Bez jeho hlasu anglická skupina nechtěla hrát dříve nahrané songy, protože jeho osobnost by v těchto skladbách byla jen těžko nahraditelná. Během docela krátké chvíle se nicméně ostatním členům podařilo dát dohromady nový materiál, který nakonec vydali jako živé album z vystoupení v londýnské Bush Hall, jež se odehrálo na konci prosince. Roli “frontmana” si tak nějak rozložili mezi sebou a okamžitě ukázali, že kreativita po odchodu zpěváka Issaca se bude v téhle ojedinělé kapele jen dále rozvíjet. Přesvědčíme se o tom v říjnu v pražském klubu MeetFactory.

M83 – Fantasy (Metronome, Praha, 22. – 24. června 2023)

Francouzský elektronický multiinstrumentalista Anthony Gonzalez vystupující jako M83 vydal letos již deváté studiové album. Návrat do snových zvuků tohoto projektu dostal příhodný název Fantasy a velmi otevřeně se s tímto počinem umělec staví proti komercializaci svojí muziky, zejména po obrovském úspěchu dvanáct let staré desky Hurry Up, We’re Dreaming a jejími hity v čele s Midnight City. To ale nic nemění na tom, že je hudební svět Gonzaleze stále přívětivý jak pro zaryté fanoušky, tak pro nové posluchače. A že se magický nádech M83 projevuje ještě lépe při živých představeních jsme v Česku už zažili (především na Colours of Ostrava před několika lety). Tuzemské publikum může show s čerstvými skladbami tentokrát zastihnout na šestém ročníku Metronome festivalu.

Sleaford Mods – UK Grim (Colours of Ostrava, 19. – 22. července 2023)

Před deseti lety začala pořádně nasraná dvojice Sleaford Mods pronikat do hudební scény britského post-punku. Od té doby zpěváka a textaře Jasona Williamsona s producentem Andrewem Fearnem nepřestalo bavit provokovat a s humorem sobě vlastním ve svých textech dál kopou do všeho, co jim v dnešní společnosti a politice otravuje mozek. Ať už jde o Brexit, rasismus, neschopnost britské vlády nebo vzestup krajní pravice v Evropě. Výjimku rozhodně netvoří ani novinka s názvem UK Grim. Duo padesátníků vám určitě nedá odpovědi na krize dnešní doby, co vám však Sleaford Mods dá, je možnost naštvat se společně s nimi. A k tomu dostane možnost i publikum letošních Colours of Ostrava.

Fall Out Boy – So Much (for) Stardust (Sportovní hala Fortuna, Praha, 18. října 2023)

Je pochopitelné, že se v posledních letech někteří příznivci Fall Out Boy od kapely trochu odklonili. Nejen vcelku znatelná změna stylu, ale i negativní odezva posluchačů a taky kritiků na minulou desku Mania vedla k tomu, že v plno dlouholetých fanoušcích zůstala po kapele nehezká pachuť. To navíc loni nevylepšili ani na Rock for People, kde vystoupení pop punkové čtveřice sklidilo spíše rozporuplné reakce. Napravit to ale mohou na vlastní headline show v Praze letos v říjnu. Po pěti letech vydali Fall Out Boy studiovou desku So Much (for) Stardust a fanoušci jsou jí zatím po pár dnech od vydaní více nakloněni. A pop punková energie snad vynikne o krapet více ve Sportovní hale Fortuna než loni na festivalu.

Čtěte také: Fall Out Boy poprvé vystoupí v Praze a chystají i pořádné předskokany

nothing,nowhere. (Rock for People, Hradec Králové, 8. – 11. června 2023)

Joe Mulherin (aka nothing,nowhere.) začínal před pár lety v rychle rostoucí hudební vlně emo-rapu a během chvíle se jeho fanouškovská základna pořádně rozrostla i mezi tuzemskými posluchači. Z koncertu v Café V lese tak putoval na předcovidový ročník Rock for People, před pár měsíci si zahrál v Lucerna Music Baru, no a letos se vrací nejen na Rock for People, ale o pár měsíců později bude také předskakovat výše zmiňovaným Fall Out Boy na jejich pražském koncertě. Posledního března vydal desku s názvem Void Eternal, na níž se (ne poprvé) trochu vzdálil od rapového žánru a zabrušuje spíše do zvuku nu-metalu a starší éry post-hardcoru, ke které přiznal blízký vztah už v našem pět let starém rozhovoru. Na albu se tak objevilo mnoho umělců, kteří se řadí k tvrdším žánrům, například Underoath nebo Will Ramos z kapely Lorna Shore. Mimo ně ale také Pete Wentz právě z Fall Out Boy, takže na jejich turné bude jedinečná možnost slyšet tuhle kolaboraci živě.

Rozhovor: Nothing,nowhere.: Psaní textů je pro mě meditace. Když se dostanu z transu, zaráží mě, co jsem vytvořil

 


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz