Lipo v novém klipu kritizuje nešvary domácí rapové scény

Lipo | Foto: Jan Řeháček

Rapper Lipo se v současné době nachází ve fázi příprav svého třetího alba, z něhož momentálně představil již druhý videosingl. Tentokrát s názvem Nebudu lhát, v němž si dobírá „vrány“ českého rapu. 

Novinkový videoklip si Lipo již tradičně režíroval sám. Jeho myšlenku symbolizuje československý vlčák Sitka. Rapper během natáčení spolupracoval nejen s ním, ale i s jeho majitelem – fotografem Honzou Řeháčkem alias Kopernikkem. Kulisou jim byly zajímavé lokality v severních Čechách.

Domácí hip-hopová scéna se v posledních letech stala místem, ve kterém rappeři nedávají mnoho prostoru invenci nebo autentickým sdělením. Jako by na reálný život mimo hip-hopovou bublinu zapomněli. 

Jonáš Červinka alias Lipo však v posledních deseti letech pravidelně dokazoval, že si zvolil jinou cestu. Nejprve ve formaci BPM (Básníci před mikrofonem), kde s libereckým kolegou Pauliem Garandem  propojili hip-hop s poezií, poté i na sólové dráze.

Na albu O duši z roku 2014 spolupracoval s operní pěvkyní Ester Pavlů, violoncellistkou Terezií Kovalovou nebo třeba Kühnovým dětským sborem. Zapojením řady živých nástrojů představil rap jako žánr, který je pružný a lze s ním pracovat daleko kreativněji, než se může zdát.

Přesto se u nás se svou vizí moderního hip-hopu stále cítí osamoceně. Nad limity zdejší scény se tak rozhodl kriticky zamyslet v novém singlu – symbolicky nazvaném Nebudu lhát.

„Mimo obhajoby vlastní cesty a umělecké integrity se vyjadřuju kriticky k řadě problémů, které se týkají ‘mého’ hudebního žánru. Patří mezi ně násilná stylizace interpretů, bezostyšné vykrádání jiných umělců, celkové pokrytectví místních rapperů nebo třeba to, jak jsou stereotypně a většinově vnímány a vykreslovány ženy v českém rapu. Zároveň posluchače možná překvapí, že song je poměrně energický,“ vysvětluje Lipo. 

Rapper by rád vydal ještě letos svou třetí sólovou desku, jejíž první předzvěstí byl loňský singl Štěstí ve spojení se zpěvačkou Debbi. Videoklip k němu se umístil mezi dvaceti nejpřehrávanějšími za celý rok 2016 na hudební televizi Óčko. Lipo má za sebou také úspěšné podzimní turné s ATMO music, včetně beznadějně vyprodaného koncertu v pražském Lucerna Music Baru nebo závěrečné halové show v liberecké Home Credit Aréně.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.