Metalový koncert byl zakázán údajně kvůli šíření satanismu

Root | Zdroj: bandzone.cz

S metalovou muzikou je, ostatně jako se vším ostatním, spojena spousta předsudků. Údajně je jedním z poselství této hudby šíření satanismu. A zřejmě kvůli této zvěsti se v rámci turné Helltour 2016 neuspořádá koncert dvojice metalových kapel ve Vlašských Klouboukách.

Konkrétně se jedná o thrash-metalové Törr a legendu české black scény, Root. Obě kapely měly 19. listopadu hrát v Kulturním domě ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. Koncert byl však čtyři dny před jeho konáním zrušen, a to podle první jmenované kapely na popud vedení města samotného.

Vážení přátelé, koncert dne 19. 11. 2016, který se měl konat v KD Kloboučan ve Valašských Kloboukách v rámci Helltour 2016 kapel Törr a Root je bohužel definitivně zrušen. Koncert zrušilo vedení města pro údajné šíření satanismu, takže se rozhodli tomuto vystoupení zabránit. Je až neuvěřitelné, co se ještě v dnešní době může stát, tento text zveřejnila skupina Törr na svém facebooku.

Ačkoli je black-metal jako takový často a vlastně i oprávněně spojován se satanismem a obě kapely se hraním tohoto stylu netají, šíření této víry není v žádném případě protizákonné. Jiná situace už je v silně křesťansky založeném Polsku, které už zakázalo vystupovat nejedné kapele a ani proslulí Cradle of Filth či domácí Behemoth si tam neškrtnou. Obdobně je tomu tak naneštěstí i například v Rusku a vyhrocená byla i záležitost kolem vystoupení heavy-metalových legend Iron Maiden na Slovensku.

K celé věci se později vyjádřilo na svých stránkách i vedení města. Podle něj došlo pouze na doporučení Kulturnímu domu, aby jednal o přehodnocení konání koncertu. Zjednodušeně řečeno, vedení Valašských Klobouků si nepřálo, aby se koncert odehrál a přesvědčilo správce kulturního domu, aby vyjednal jeho zrušení.

Město Valašské Klobouky si zakládá na spolupráci s občany při rozhodování o dění ve městě. Participace s veřejností je pro něj prioritou. Proto na základě četných žádostí a apelů obyvatel města doporučilo Kulturnímu a vzdělávacímu středisku Valašské Klobouky vstoupit v jednání s pořádající agenturou, aby přehodnotila realizaci koncertu v městském zařízení, zní vyjádření města.

Konání podobných koncertů v kulturních zařízeních měst není nijak neobvyklé, za všechny případy můžeme jmenovat např. vystoupení Root a Demencia Mortalis v KD Roudnice nad Labem v únoru letošního roku. Právě proto je postup města opravdu zarážející, a ještě o to více pokud vezmeme v potaz fakt, že ČR bývá pravidelně vyhodnocována jako jedna z vůbec nejateističtějších zemí na světě.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.