Na Bažant Pohodu v létě zamíří Young Fathers, čerství výherci Mercury Prize

Young Fathers | Zdroj: pořadatel

Young Fathers aktuálně drží prestižní Mercury Prize za svou debutovou desku Dead. Prvotina raketově vystřelila skotské trio mezi to nejlepší, co ostrovní hudební scéna na poli alternativy nabízí. Jestli jste se o tom nestihli přesvědčit v únoru při jejich návštěvě MeetFactory či v listopadu v rámci klubové noci festivalu Struny podzimu, šanci máte v červenci na Bažant Pohodě.

Hip-hop v podání Young Fathers není jenom hip-hop. Boří hranice a proplouvá mezi žánry jako loď ztracená v rozbouřeném oceánu. Vězte, že poslouchat desku Dead je pohlazením pro uši i pro ty, kteří tomuto stylu zrovna neholdují. Sami členové se ostatně za hip-hopovou skupinu ani nepovažují. Tvrdí, že jejich muzika může být vlastně cokoliv. ,,Jsme jako houby, nasajeme do sebe vše.” Potrpíte-li si však na škatulky, ano, Young Fathers dělají rap, ten se však mísí s africkými rytmy, elektronikou a občas zabrouzdá i do popovějších vod. Neuvěřitelná pestrost je nejspíše následkem tolik rozdílného kulturního prostředí, z něhož jednotliví členové pocházejí (Skotsko, Libérie, Nigérie).

Album Daed letos obstálo v těžké konkurenci a vystřídalo Overgrown (James Blake) na postu aktuálního držitele prestižní britské Mercury Prize, přičemž porazilo novinky favorizované FKA twigs, Damona Albarna či Bombay Bicycle Club. Young Fathers nyní v Berlíně připravují druhou studiovku, máme se rozhodně na co těšit. Ještě předtím si je ale můžeme poslechnout naživo, v létě na Slovensku. Trenčínská Bažant Pohoda, která se letos bude konat v období mezi 9. a 11. červencem, totiž pomalu začíná odtajňovat program pro svůj devatenáctý ročník. Už dvakrát jsme se v Praze mohli přesvědčit o tom, že Young Fathers naživo umí. Energie a přímočarost, to je oč tu běží.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).