Na motoakci si pozvali Ortel, další účinkující odřekli účast

Ortel | Zdroj: Blesk

Těžko se posuzuje, zda plzeňská formace Ortel vstoupila do povědomí veřejnosti díky své hudbě či spíše poměrně pozoruhodným názorům, právě ji si ale pořadatelé motorkářké akce Motogold vybrali jako hlavního headlinera večera. Někteří z účinkujících ovšem právě kvůli neslavné pověsti této kapely odřekli účast.

Na celou věc upozornil facebookový uživatel Jakub Stacke. Ten chtěl po Rádiu Beat, které figuruje jako partner akce, vyjádření, proč akci s Ortelem v čele podporuje. Pádné odpovědi se sice nedočkal, na povrch ale vyplynulo něco zajímavějšího – někteří umělci na akci kvůli Ortelu vůbec nevystoupí. Mezi nimi i oblíbení Cocotte Minute nebo avizovaný moderátor večera, Zdeněk Izer.

Není to přitom poprvé, co kontroverze, kterými jsou Ortel známí, vyvolaly pozdvižení. Někteří interpreti už ze zásady odmítají vystupovat v klubech, ve kterých Ortel koncertovali a rozruch vzbudilo i opětovné pozvání kapely na Řípskou pouť.

Čtěte také: Jsou muslimky, nosí hidžáb a hrají heavy metal: Seznamte se s Voice of Baceprot

A co že je na Ortelu tolik kontroverzního? Skupina na sebe před několika lety strhla pozornost písní Mešita, jejíž text otevřeně propaguje xenofobní myšlenky a jinak to není ani u dalších skladeb. Mimo to je frontman kapely, Tomáš Hnídek, zároveň bývalým členem neonacistické formace Konflikt 88 a bývá pravidlem, že se na na koncertech Ortel sympatizanti podobně smýšlejících komunit scházejí.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.