Neneh Cherry se hlásí o slovo po osmnáctileté pauzičce

Neneh Cherry | Zdroj: pitchfork.com

Veteránka Neneh Cherry si dala menší pauzu a po téměř osmnácti letech se vrací se sólovou deskou Blank Project, která vyjde již 25. února.

Tato informace by mohla být další z kategorie comebacks & reuninons, které se sice sluší ohlásit, ale při jejich bližším ohledání často zjistíte, že nestojí za větší pozornost. To by ale nesmělo jít o Neneh Cherry. Zpěvačka švédského původu ušla za svoji kariéru velký kus cesty. V pouhých šestnácti letech se přidala k punkovým pionýrům (nebo spíš pionýrkám) The Slits, vystřídala několik dalších kytarových bandů, aby nakonec byla objevena a celosvětově prorazila jako rapperka s hitem Buffalo Stance. Přes výrazný úspěch ani ve vlnách hip-hopu nepobyla dlouho a namísto toho se zařadila k průkopníkům elektronické scény (určitě si vzpomínáte na 7 Seconds, legendární duet s Yossou N’Dourem).

Neneh Cherry je zkrátka chameleon v sukních, nic nenávidí víc než stereotyp a konvence. Do všeho jde naplno a nepouští se do ničeho, o čem není přesvědčená na sto procent. Proto také od jejího posledního alba Man uběhla tak dlouhá doba. Materiálu během oněch téměř osmnácti let Neneh sice natočila víc než dost, v ničem se prý ale nenacházela úplně podle svých představ a čekala, až přijde pro novou desku ten správný čas. Čekání na něj si Neneh zkrátila například kolaborací se švédskou free jazzovou kapelou Thing, se kterou vydala pozoruhodnou desku coververzí například Stooges, Madvillain nebo Suicide.

Čas pro další sólovku nakonec uzrál až vloni. Velký podíl na tom měla konstelace správných lidí na správném místě a ve správný čas. Neneh na tohle měla vždycky štěstí. Ať už to byl její dlouholetý partner Cameron McVey, Michael Stipe z R.E.M. či Geoff Barrow (Portishead), vždy se obklopovala zásadními osobnostmi hudební scény. S jejich pomocí se Neneh dařilo nikdy se pouze nevézt na vlně trendů pop music, ale zároveň je utvářet. Tentokrát si ji vzal do parády Kieran Hebden, tvůrčí mozek Fridge a později elektronického projektu Four Tet, který produkoval všech 10 skladeb na albu Blank Project.

Podle titulní písně Blank Project, kterou můžete ochutnat již nyní, se bude jednat o velmi současnou desku. Tomu nasvědčuje i fakt, že si na ní s Neneh zahráli progresáci RocketNumberNine a objeví se na ní také zpěvačka Robyn. Kluci z RocketNumberNine Neneh podpoří i na chystaném mini evropském (nebo spíš německém) turné, které pojedou během jara 2014. Pokud si nevystačíte s deskou, můžete se za Neneh vypravit například do Berlína, Kolína nad Rýnem nebo do Hamburku. V opačném případě se těšte, Blank Project bude na pultech už za necelé dva týdny.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.