Nesmyslné pokuty mohou zruinovat Mighty Sounds, pojďme pořadatelům pomoci!

Mighty Sounds | Zdroj: facebook.com

Ostatně už jako posledních pár let i letos čelí organizátoři letního festivalu pokutě od Krajského hygienické stanice Jihočeského kraje za překročení povolené hladiny hluku. Letos však stanice udělila pokutu ve výši, která by mohla festival zlikvidovat.

Už od roku 2010 dostávají pořadatelé festivalu Mighty Sounds pokuty za překročení povolené hladiny hluku a každým rokem se tato částka zdvojnásobuje. V roce 2010 byla pokuta 90 000 korun, další rok 180 000 korun a za předposlední ročník dostal festival pokutu 210 000 korun, která však byla po odvolání snížena Ministerstvem zdravotnictví z původních 360 000 korun. Letos je pokuta opět dvojnásobná, a to neuvěřitelných 420 000 korun. Organizátoři se znovu odvolávají, protože jsou sankcionováni naprosto neúměrně (oproti ostatním open air akcím ve zbytku republiky, kde se pokuty pohybují v tisících, maximálně desetitisících).

O kolik byla loni překročena hladina hluku? V obytné zóně v blízkosti areálu bylo 19. července 2013 mezi 22:05 a 23:05 naměřeno přibližně 48 až 55 decibelů, zatímco noční klid (22:00 – 06:00) povoluje jen 35 dB. Nejvyšší naměřená hodnota (55dB) dle této tabulky vyjadřuje hlasitost televizoru při běžném užívání, což pro konání celoevropsky uznávaného festivalu, na který přijedou návštěvníci z celého světa, je opravdu absurdní přirovnání. Pořadatelé každý rok komunikují s obyvateli Tábora i Sezimova Ústí a lidem bydlícím v blízkém okolí areálu dávají do schránek informační dopis o akci. Organizátoři jsou v kontaktu i se zástupci obou měst, se kterými dojednávají podmínky tak, aby festival proběhl bez komplikací a nebrzdil běžný chod obou měst. Tato letní akce je každým rokem oceněna jako ekologický festival, protože areál a jeho okolí bývá po ukončení čistější než před samotnou akcí. V průběhu je tříděn odpad a areál je uklízen průběžně. Samozřejmě, že akce této velikosti přinesou s vyšším hlukem i jiné komplikace, ale lidé by si měli uvědomit fakt, že je to jednorázové.

Úkolem je obnovit výjimku pro krátkodobé jednorázové akce

S touto pokutou však pořadatelům přetekly veškeré nervy, které s hygienickou stanicí Jihočeského kraje měli. Proto hodlají bojovat nejen za snížení pokuty, ale i za fakta, která by následujícím finančním trestům předcházela. Současné limity hluku jsou na našem území pro pořadatelé hudebních akcí naprosto nesplnitelné, a tak chtějí Mighty Sounds prosadit do zákona o ochraně veřejného zdraví, aby se vrátila výjimka pro krátkodobé jednorázové akce, anebo aby se prosadil nový zákon, který by dal možnost obcím určit, za jakých podmínek se může hudební akce na jejich území uskutečnit.

Chování Krajské hygienické stanice je vůči festivalu Mighty Sounds opravdu neadekvátní, protože tato akce zviditelňuje Jihočeský kraj po celém světě. Dostat pokutu 420 000 korun za překročení hladiny hluku o puštěnou televizi je opravdu nevkusné až podlé. Proto chtějí pořadatelé celou tuto kauzu dostat do podvědomí širší veřejnosti a pomoci tak hudebním akcím na našem území, protože by byla škoda, kdyby hygienické stanice po republice zlikvidovaly veškeré výborné akce a festivaly, které se na našem území pořádají. Milovníci hudebních akcí, pokud nechcete přijít o své oblíbené festivaly, sdílejte a šiřte tuto kauzu dál. Kdo může a chce pomoci pořadatelům, připojujeme kontakt na případnou výpomoc: marketa@hpk.cz.

Podpořit festival můžete i zde na serveru táborského Deníku v hlasování, zda jste ochotni tolerovat hluk z festivalu Mighty Sounds.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.