(Pod)zimní hudební festivaly

Pendulum DJ set | Zdroj: facebook.com

Hudební festivaly jsou automaticky přisuzovány létu. Sluníčko, studený drink a parta kamarádů na oblíbené kapele… A tak festivaly podzimní a zimní zůstávají stále trošku opomíjeny. Ani není divu, kolem Vánoc má každý své starosti a maximálně zajde na klubový koncert. Zkuste tentokrát rozptýlit své předvánoční a povánoční starosti na jednom z několika festivalů, které nám studené roční období nabízí.

Master Of Rock Winter, 22. listopadu 2014, Sportovní hala Euronics, Zlín

Letní část MoR přivezla kapely jako Helloween, Sabaton, Anthrax či Airbourne. Exkluzivní festivalový set ukázala americká banda Dream Theater. Zimní odnož MoR se nechtěla nechat tou letní zahanbit, a tak se snažila nalákat fanoušky na podobně zvučná jména. Označení headliner dostali němečtí Edguy, v čele s Tobiasem Sammetem, kteří přijedou do ČR v rámci svého celosvětového turné k novému albu Space Police: Defenders Of The Crown. Dalším účastníkem jubilejního ročníku budou třeba Morbid Angel z Floridy. Jedou taktéž turné, a tak ve Zlíně oslaví třicet let svého působení na hudební scéně. Připojí se a cappella Van Canto, složená z pěti zpěváků a bubeníka, či švédští Amaranthe, kteří vydali nedávno v řadě třetí studiovku. Program uvítá také třeba Lizzy Borden, Bloodbound, Heavatar a Winterstorm.

Imagination Festival, 28. listopadu 2014, Expo PVA Letňany, Praha

Ke konci listopadu se rozjede festival elektronické, drum’n’bassové, dubstepové hudby a hardstylu. Pořadatelé připravili čtyři haly s kapacitou pro 10 000 lidí. Na dvou stagích vystoupí přes dvacet interpretů a DJ’s. Hlavními hvězdami večera budou jistě PendulumMC Versem, vystoupující jako DJ set, a nizozemští Noise Controllers. S nimi se na pódiu vystřídá také třeba Angerfist či Zatox. Jistě zajímavým zážitkem budou duely mezi interprety. Své beaty poměří Ed Rush proti DJ Audio, Black Sun Empire se střetne se State Of Mind a Mefjus s Emperorem. Imagination představí mnoho dalších interpretů, a to jak z celého světa, tak i z České republiky.

Dead End, 28. listopadu 2014, KD Gerbera, České Budějovice

Od taneční hudby se na chvíli odkloníme, protože nyní je na řadě zcela česká a punk-rockově laděná akce – šestý ročník festivalu Dead End. Ideou této události je představit kapely české klubové scény, které nemají možnost vystoupit na velkých festivalech. Mezi ně tedy zřejmě patří i kapela Krucipüsk, která s Tomášem Hájíčkem v čele zahraje v českobudějovickém kulturním domě. Styly zamíchá o něco mladší formace Prague Conspiracy se svým punk-ska-discovým mixem. Zlost a absurditu rozdá brněnská parta Insania. Mezi dalšími pak vystoupí třeba Locomotive, Citylights nebo Brainscan.

Metal All Star – Beatfest, 6. prosince 2014, Forum Karlín, Praha

Co je to? Nějaký svátek fanoušků tvrdé muziky? Vypadá to tak, protože se na jednom místě v jeden večer sejdou hvězdy jako Zakk Wylde z Black Label Society, James LaBrie z Dream Theater, Joey Belladonna z Anthrax, Dave Ellefson z Megadeth, Cronos z kapely Venom a další a další zvučná jména. Večer odstartují kapely z daleké Kalifornie Cage a Superfix.

Magnetic festival, 19. prosince 2014, Výstaviště PVA EXPO, Praha

Zpět k taneční hudbě. Jednou z posledních velkých akcí letošního roku bude právě Magnetic festival, kde návštěvníci zažijí desetihodinovou show plnou světových špiček elektronické hudby. V hale pro deset tisíc návštěvníků vystoupí například Bassjackers, Fedde Le Grand, Firebeatz nebo Jay Hardway. Premiéru návštěvy ČR si odbudou DVBBS a brazilští VINAI. Pro fanoušky těchto žánrů a interpretů je to dokonalá předčasná oslava konce roku.

Let It Roll Winter, 27. února 2015, Výstaviště Holešovice, Praha

Typickou ukázkou zimní odnože letního festivalu je dvojče úspěšného Let It Roll, v tomto případě Let It Roll Winter. Line-up zveřejňují organizátoři postupně, nicméně asi největším tahákem bude již oznámená Noisia, která s sebou mimo jiné veze i svou vlastní stage Noisia Invites. Právě super vybavené stage jsou pro LiR typické. Dalším zatím zveřejněným jménem je Insideinfo z Velké Británie, který vystoupí na druhé, Viper Recordings stagi. Kdo další rozduní jednu ze dvou scén, se dozvíme během následujících měsíců.

Žižkovská noc, 13. – 14. března 2015, Praha

Posledním festivalem letošní zimy bude zřejmě tradiční Žižkovská noc, která nabízí ve dvou večerech, hned v několika klubech po Praze 3-Žižkov najednou a za jedno vstupné, dvě stovky kapel a DJ‘s. Letošní, zimní část, inzeruje zatím kapely Švihadlo, Vložte kočku či SPS. Festivalu se účastní i zahraniční hosté. Z Ruska si to sem namíří Moro Moro Land, z Dánska Scarred By Beauty a ze Slovenska pak Zoči Voči.

Malinko z jiného soudku je akce, kterou pořádá server Bandzone, Bandzone Showcase 2014, která se letos uskuteční 20. a 21. listopadu v pražském Rock Café. Tato akce představí jako každý rok široké veřejnosti i lidem z branže šest nadějných interpretů a kapel. Bandzone Showcase pomohl s prvními krůčky kapelám jako Hentai Corporation, The Pooh, Light and Love a Wild Tides. Návštěvníci si tedy mohou za poměrně malý peníz poslechnout budoucnost české hudební scény. O tu se letos poperou kapely Boy, Čardáš Klaunů, Stroy, Zavřít, John Wolfhooker a Donnie Darko.

Mezi zimními verzemi festivalů letos bohužel chybí zimní Rock for Church(ill), který si svou premiéru dal minulý rok v únoru a přivezl třeba N.O.H.U. a The Qemists. Dalším odpadlíkem je i zimní Mighty Sounds, který má ovšem důvod jasný. Ještě nyní nejspíš řeší velké pokuty z letní, leč povedené, akce.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.