Před třiceti lety doprovodil Beach Boys na koncertě Ringo Starr

The Beach Boys | Zdroj: facebook.com

Je to již třicet let od doby, kdy Beach Boys zahráli na National Mall ve Washingtonu D.C. na oslavu Dne nezávislosti 4. července 1984. Skupina zde nezahrála poprvé ani naposled, přesto toto vystoupení bylo v mnoha ohledech výjimečné.  

Skupina The Beach Boys to neměla na začátku 80. let jednoduché. Při jednom z koncertů na National Mall měl Brian Wilson kvůli své závislosti na drogách rozedraný hlas. Dennis Wilson podléhal alkoholu a nakonec se v opilosti utopil. Americký ministr vnitra James Watt skupinu označil jako špatný element a zakázal jim hrát na Mallu, což vyvolalo rozhořčení fanoušků. První dáma Nancy Reaganová se skupině omluvila a osobně je pozvala k návratu do Washingtonu D.C., aby zde 4. července 1984 opět zahráli.

Na koncertě odehráli ty své největší pecky i převzaté písně. Hned jejich první song California Girls rozproudila divákům krev. Zazněla Come Go with Me od Del Vikings, známá též jako píseň, při níž se poprvé setkali John Lennon a Paul McCartney. Dále skupina zahrála Surfer Girl a The Air That I Breathe, k nimž si přizvali španělského zpěváka Julio Iglesiase. Na playlistu nesměl chybět ani hit Beach Boys Good Vibrations. Ringo Starr za obrovského aplausu diváků usedl za bicí k posledním čtyřem písním: Back in the U.S.S.R., Good Vibrations, Help Me, Rhonda a Fun, Fun, Fun. Back in the U.S.S.R. pochází původně z Bílého dvojalba od The Beatles. Na albové nahrávce však Ringo nehraje, hru na bicí obstaral Paul McCartney, kterému se Ringovo studiové hraní tehdy nelíbilo. Na koncertě si to tak mohl Ringo plně vynahradit. Kromě Beach Boys vystoupili na koncertu i další umělci, jako skupina America či Hank Williams, Jr.

Koncert se uskutečnil v době, kdy Beach Boys začali pracovat na písni California Calling, která vyšla na albu The Beach Boys (zároveň se jednalo o jejich úplně první vydané CD). A Ringo? Ten rok předtím vydal album Old Wave, které dlouho nenacházelo vydavatele a nakonec skončilo u velké společnosti RCA. Ovšem tato deska, která tehdy neměla ani celosvětovou distribuci, přinesla jeden velký klad – spolupráci s Joe Walshem, která vydržela až dodnes.

Zajímavostí je, že na Den nezávislosti v roce 1985 zahráli The Beach Boys milionovému davu ve Filadelfii a 750 000 lidí je večer poslouchalo na Mallu. Tento den se zapsal do Guinessovy knihy rekordů.


Napište komentář