System Of A Down vydali po 15 letech nový singl, věnovali ho Náhornímu Karabachu

System Of A Down | Zdroj: Live Nation

Aktuální krize na jižním Kavkaze se každým dnem dále prohlubuje a jak se zdá, pozornost jí je mimo mezinárodní politiku a sociální sítě věnována i v hudebním světě. System Of A Down, kalifornská rocková kapela s arménskými kořeny, se v reakci na znovuobnovenou válku o území Náhorního Karabachu dokonce uchýlila k publikování nové tvorby, a to po celých 15 letech od vydání jejich posledního alba.

Nově vydaný dvojsingl si nese název Protect The Land/Genocidal Humanoidz a kapela v něm vyjadřuje podporu Arménům v boji za sporné území Náhorního Karabachu. Součástí obalu nahrávky je i vlajka neoficiální Republiky Arcach, jenž byla na území před lety vyhlášena a skupina na svých stránkách rovněž zveřejnila prohlášení adresující současný konflikt a odsuzující kroky ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Nejedná se přitom o první výstup System Of A Down na poli politických záležitostí. Zejména frontman kapely Serj Tankian komentáři k situaci ve světě nijak nešetří a krom s Arménií spjatých záležitostí dlouhodobě vyjadřuje kritiku i např. vůči dosavadnímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 40 let Ace of Spades aneb 9 zajímavostí a mýtů nejslavnějšího alba Motörhead

Vydání nové nahrávky je vůbec prvním oficiálním počinem kapely od alba Hypnotize z roku 2005. Ačkoli kapela pravidelně koncertuje a v posledních letech několikrát zamířila i do České republiky, stávala se pro svou studiovou neaktivitu terčem celé řady internetových vtipálků. Zůstává každopádně otázkou, zda se dočkáme dalšího pokračování nové tvorby. Nebylo by totiž překvapením, kdyby se jednalo o čistě jednorázovou záležitost danou důležitostí, kterou spor pro Armény i Azery představuje.

Území Náhorního Karabachu a přilehlých oblastí dle mezinárodního totiž sice patří Ázerbájdžánu, oba národy o něj však vedou intenzivní spory již dlouhá desetiletí. Konflikt provázely od počátku 20. století etnické čistky na obou stranách, rozsáhlé přesidlování obyvatel a na přelomu 80. a 90. let minulého století i několikaletá válka, po níž nad Karabachem převzal de facto vládu mezinárodně neuznaný Arcach podporovaný Arménií. Ázerbájdžán v polovině letošního roku zahájil rozsáhlou ofenzivu s cílem získat nad ním zpět plnou kontrolu.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.