Vzpoura slavíků proti Českému slavíku?

Český slavík Mattoni | Zdroj: facebook.com

Několik posledních dní koluje mnoho různých informací na téma Český slavík 2013. Loni se dělo něco podobného poté, co zpěvák Tomáš Klus sesadil nesmrtelného krále ankety, Karla Gotta. Letos už to vypadalo, že se slavíci vrátili zpět do svých starých kolejí, brzy se však ukázalo, že to zase taková nuda nebude.

Svoboda, demokracie – slova, kterými se v dnešní době ohání kdekdo, hlavně pak ti, kteří jsou mediálně více vidět. Jenže se paradoxně čím dál častěji objevují případy, kdy jde opravdu jen o prostý výraz. Naposledy nám to předvedli pořadatelé soutěže Český slavík, kteří si letos nejspíš malinko pohráli s čísly a malinko upravili výsledky. Takto to alespoň hlásají mnohá média od sobotního večera 23. listopadu, kdy se šestnáctý ročník hudebních cen Český slavík Mattoni uskutečnil. Na internetu se začaly objevovat zprávy o tom, že pořadatelé diskvalifikovali z kategorie Hvězda internetu rappera Martina Pohla, známého pod přezdívkou Řezník, a to zcela bez předchozího upozornění. Důležité je vyzdvihnout fakt, že o vítězi by měla rozhodovat pouze veřejnost. O to podivnější je, že týden před večerem vyřadili pořadatelé právě tohoto interpreta, který vedl s poměrně velkým náskokem.

Je nutné Řezníka představit. Martin Pohl započal svou rapovou kariéru v roce 2002. Přezdívku Řezník si vysloužil hned prvním demem z roku 2005, které se jmenovalo Penetrační chtíč. V jeho textech je zejména násilí a nechutnosti. Uvedením názvu nejznámější skladby, Ta holka v mým sklepě, snad není třeba dále jeho tvorbu představovat. Bývalá poslankyně Hana Marvanová se pro server Týden.cz k písni vyjádřila takto: ‚‚Ta píseň může vyprovokovat k velmi násilné trestné činnosti.‘‘ Právě šíření násilí a explicitního obsahu uvádějí pořadatelé jako důvod vyřazení nominovaného interpreta. Jenže mnoho příznivců i nepříznivců rappera Řezníka s těmito fakty nesouhlasí a označují rozhodnutí pořadatelů cenzurou. Pochybují o jednání organizátorů Českého slavíka a hlavně o výhře Jonáše Čumrika alias Johnyho Machette, který Řezníka na prvním místě nahradil.

Řezník
Řezník

Mezi protestujícími se začínají objevovat i známé osobnosti. Ve čtvrtek vystoupil člen kapely Monkey Business, Matěj Ruppert, s rozhodnutím vrátit cenu Skokana roku, kterou získal v roce 2006. Den na to přišel zpěvák Tomáš Klus s oznámením, že z ankety Český slavík Mattoni vystupuje. Jako jeden z důvodu uvádí neúctu k fanouškům, kteří věnovali soutěži čas a pozornost. Celé to oznámil na své facebookové stránce těmito slovy: ‚‚Se vší vděčností vám za dosud svěřené hlasy děkuji a neb si jich vážím, prosím v příštím roce spíš o osobní předání formou pobytí spolu kdesi na turné, či festu, neb s nimi v prostředí, kde trpí Svoboda neumím nakládat. Odhlašuji se tímto z ankety Český Slavík Mattoni, protože nejsem s to ztotožnit se s něčím, co se nějak tváří a jinak je.‘‘ Tvorbu Řezníka omlouvá takto: ‚‚Není to tématicky nijak mocně vzdáleno od počítačových her, které kupujeme svým dětem, kde mají možnost strávit den u kompu tím, že ustřelují hlavy náhodným kolemjdoucím.‘‘

Lidé tedy stojí mezi odporem k Řezníkově tvorbě a souhlasem s organizátory na jedné straně a mezi nesouhlasem se způsobem, jakým byl rapper vyřazen. Pořadatelé ankety napsali Řezníkovi otevřený dopis, kde v jedné části vysvětlují i pozdní reakci: ‚‚Rozhodně však nechceme a nebudeme podporovat propagaci extrémního násilí, kterou systematicky děláte ve svých textech i obchodních aktivitách. Proto jsme Vás před konečným uzavřením soutěže vyřadili ze součtu hlasování a konečného žebříčku. Takto pozdě jsme reagovali proto, že jsme Vaše spojení s násilím zjistili až v závěru soutěže.‘‘

Vypadá to, že celé jádro vzniku této mediální kauzy je v samotné organizaci akce. O to divnější je pak doplnění otevřeného dopisu, kdy pod něj pořadatelé přiložili na oficiálních stránkách úryvky z písní a odkaz na videoklip. Kdo bude další z řad vystupujících proti organizátorům Českého slavíka a zastane se jich nějaká hvězda?


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.