Whiskey a záchvaty paniky jako předkoncertní rutina The Xcerts

The Xcerts | Zdroj: musicglue.com

Indie-rocková trojice The Xcerts si u nás loni zahrála jako support před Nothing But Thieves. Tentokrát se do Prahy vrací na svou vlastní show, aby představila nejnovější album Hold on to Your Heart.

The Xcerts je skotská kapela, která je pohromadě déle, než by se v jejich letech mohlo zdát. Murray Macleod (zpěv, kytara) a Jordan Smith (baskytara) se totiž setkali v roce 2001 v ředitelně školy, když jim bylo teprve 13 let. Chvíli na to si založili kapelu, ke které se později přidal Ross McTaggart na bicí. Toho po čase nahradil Tom Heron a s ním pak v roce 2009 vydali první album In the Cold Wind We Smile.

Od té doby ušli dlouhou cestu. Na řadu přišly ještě další tři desky, přičemž ta poslední, Hold on to Your Heart, vyšla na začátku tohoto roku. Na ní podstatně změnili svůj zvuk, protože je dělaná jako určitá pocta hudbě 80. let. Moderní prvky jejich stylu smíchali se zvukem starší muziky jako třeba Bryana Adamse nebo Bruce Springsteena. K tomu se pokusili do alba vložit pocity nostalgie, které k této hudbě sami pociťují, protože na ní vyrůstali. Na svět tak přišla deska jako dělaná jak pro fanoušky indie rocku, tak osmdesátek.

Pořád jsou to ale docela obyčejní, veselí a občas ještě stále nejistí kluci. Sám Macleod popisoval předkoncertní rutinu všech členů, kterým se prý těsně před nástupem na stage nevyhnou ani menší záchvaty paniky. Kromě toho k této rutině patří i poslech hodinového playlistu osmdesátkových party pecek nebo taky sklenička whiskey 15 minut před koncertem – vždy Jameson. Teď už jsou ovšem sebejistější. Dřív prý panikařili skoro neustále, že nejsou dost dobří, aby pro někoho hráli. Poslední dobou už vnímají, kolik lidí na jejich hudbu opravdu paří. O to více si ji pak užívají i oni.

V tomhle pocitu je přijde utvrdit tuzemské publikum do pražského klubu 007 Strahov tuto sobotu, 28. dubna. Lístky jsou stále k dostání na webu GoOut, tak si je nenechte ujít.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz