ZAOSTŘENO NA: David Koller upozorňuje na ztrátu soukromí, Pearl Jam zatočili s cenzurou

David Koller, Pearl Jam, Nick Cave (zleva) | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic a nme.com

Nový týden je tady a s ním i zbrusu nová rubrika ZAOSTŘENO NA, v níž se pravidelně podíváme na průřez novinek různými žánry českého i zahraničního hudebního světa. Nick Cave dal do aukce své Gucci ponožky, David Koller upozorňuje na všudypřítomného Velkého bratra a Pearl Jam zveřejnili necenzurovanou verzi klipu Jeremy.

Blyštivé Gucci ponožky Nicka Cavea na záchranu klubu

Australský zpěvák a hudební skladatel Nick Cave věnoval pár třpytivých ponožek do aukce na záchranu anglického hudebního průmyslu. Ačkoliv to může znít jako vtip, jedná se o celonárodní kampaň Trust, která již na vydražených předmětech od nejrůznějších umělců získala více než jeden milion liber a nyní se do ní zapojil právě také Nick se svými blyštivými Gucci ponožkami. Každý si uvědomuje, že nastalá situace v souvislosti s pandemií Covid-19 může být pro kulturu smrtelná, a právě proto se Nick Cave rozhodl výtěžek z této aukce věnovat britskému klubu Trinity, který čelí nejisté budoucnosti.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Policejní brutalita v Minnesotě nenechala spát Matthewa Healyho, Avril Lavigne nazpívala Let It Be

Dojde ke znovuobnovení black metalových Immortal?

Norský zpěvák Abbath se vyjádřil k možnému znovuobnovení black metalové kapely Immortal. Byl její neodmyslitelnou součástí již od založení v roce 1990, roku 2015 byl však ze skupiny vyhozen kvůli své vysoké spotřebě alkoholu a drog. Jeho problémy završil koncert v Argentině, na kterém nebyl schopen odzpívat více než dva songy. Abbath má za to, že jeho závislost byla pro ostatní členy jen záminka, jak se ho zbavit. Od té doby ovšem zpěvák prošel léčením a ani hudbě se nevzdálil, neboť funguje jeho projekt jednoduše nazvaný taktéž Abbath. Nyní má chuť probrat s bývalými spoluhráči jejich opětovné spojení – a radši v klidu u stolu než na dálku a přes právníky.

Pryč s cenzurou!

Poprvé po 28 letech mohou fanoušci rockové kapely Pearl Jam zhlédnout necenzurovanou verzi klipu slavné písně Jeremy. Skupina se ji rozhodla zveřejnit v souvislosti s Národním dnem informovanosti o násilí střelnými zbraněmi, který v USA každoročně připadá na první červnový pátek. „Je šokující, v jaké míře došlo k nárůstu násilí páchaného střelnými zbraněmi od doby, kdy jsme píseň Jeremy vydali. Rozhodli jsme se vydat necenzurovanou verzi videa, které jsme v roce 1992 nemohli kvůli zákonům o cenzuře televize publikovat. Zabitím střelnými zbraněmi můžeme předcházet, ať už jde o hromadné střelby, akty ze zoufalství, ze strany bezpečnostních složek nebo nehody,“ okomentovali na svém Instagramu Pearl Jam vydání necenzurované verze klipu o šikanovaném teenagerovi, v níž si herec místo pouhého naznačení sebevraždy strčí zbraň přímo do úst.

Výzva hudebnímu průmyslu

Světem hip hopu budou ještě asi nějakou dobu otřásat protesty za rovná práva pro etnické menšiny ve Spojených státech. Je však třeba zmínit, že v Americe již pomalu dochází ke změnám, možná nepatrným, ale pravděpodobně dlouhodobě významným. Jednou takovou novinkou je zrušení používání nálepky urban’, ke kterému se hromadně uchyluje celé nakladatelství Republic Records. Zároveň vyzývá i zbytek hudebního průmyslu, aby se zachoval stejně. Vedení společnosti považuje označení za zastaralé a s mající nevhodnou konotaci.

Čtěte také: 7 hip-hopových projektů, které nám dala doba koronavirová

David Koller upozorňuje na ztrátu soukromí

Živý stream vydání nového klipu si během včerejška mohli užít fanoušci českého zpěváka Davida Kollera. Ten na svém oficiálním YouTube zveřejnil zbrusu nový singl My se vám ozveme s tématikou ztráty soukromí a s tím souvisejícím všudypřítomným „Velkým bratrem“. Klip vedle hraných částí natočených během karantény obsahuje i sestříhané archivní záběry z instruktážního filmu o sledování osob z předrevolučních let. „Vadí mi ta ztráta soukromí, což zpravidla předchází ztrátě svobody, jak vidíme v přímém přenosu třeba v Číně a nejenom tam,” dodal k videu David Koller.


Napište komentář