Čtvrtek byl na Brutal Assault 2022 bohatý na klasiku i moderní extrémy

Mercyful Fate | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

Prostřední den velkolepého metalového festivalu Brutal Assault 2022 pokračoval co do kvality hudby tam, kde to již nastínily předcházející večery. Program byl bohatý na celou řadu unikátních seskupení zastupující všechny možné metalové subžánry. Na své si snad více než kdy jindy přišli přívrženci mladých a svěžích kapel, které spojují moderní odnože tvrdé muziky, ochuzeni však nebyli ani fanoušci klasiky osvědčené dlouhými lety.

Ve slunném letním dopoledni rozproudila rostoucí dav posluchačů již německá kapela Excrementory Grindfuckers, která svůj šťavnatý grindcore zdařile obohacuje o melodické prvky na keltském základě. O něco později na sebe pozornost strhla americká skupina Butcher Babies, a to jak svým alternativním spojením groove metalu a thrash metalu, tak dvojicí mladých, atraktivních a velmi energických zpěvaček, které se s nadšením postaraly o zábavu během celé své show.

Čtěte také: Středa přinesla festivalu Brutal Assault 2022 první majestátní vrcholy

Vrcholné chvíle toho dne zažívala o něco menší stage jménem Obscure, která je letos na rozdíl od předchozího roku otevřená (původně se nacházela pod velikým stanem). Přítomnost širého nebe koncertům jistě pomohla a zvuku neublížila. O půl páté zde ze sebe začala americká kapela Pupil Slicer s veškerou upřímností chrlit nepřeberné množství energie v rámci svěží kombinace technického mathcore a živelného grindcore s death metalovým základem. Fanoušci napáleného a sychravého black metalu si jistě užili vystoupení ukrajinské kapely 1914, která i přes svůj moderní žánr dokáže znamenitě přibližovat prvoválečnou atmosféru a utrpení běžných, nicotných vojáků skomírajících v zákopech. Snad ten největší um a lehkost v překračování mladých žánrů předvedla britská kapela Conjurer, která publikum obdařila technicky brilantním spojením progresivního sludge metalu, doom metalu a poctivého hardcore. To nejlepší na Obscure scéně završila americká kapela Blood Incantation, která s obrovským důrazem a profesionalitou střídala hypnotické atmosferické pasáže s neuvěřitelně nastřeleným death metalem.

Hlavní dvojice pódií – Jägermeister a Sea Shepherd – samozřejmě také nezely prázdnotou a střídalo se na ní jedno velké jméno za druhým. Krvežíznivý, namrskaný a detailisticky technický death metal předvedli američtí Cattle Decapitation. Publikum jejich výkon procítilo do poslední noty – těch ovšem bylo tolik, že naneštěstí ne zcela všechny vynikly tak, jak by bylo v ideálním případě záhodno. Klasičtější, ale dost možná o to poctivější pojetí žánru zahráli holandští Asphyx. Ti jsou velmi dobře proslulí již tři dekády a jejich hra tomu bezpochyby odpovídala. Jásali taktéž přívrženci melancholického metalcore, a to se slavnou kapelou As I Lay Dying, která v rámci žánru patří k těm vůbec nejviditelnějším po celém světě. Večer patřil především dánským zasloužilcům Mercyful Fate, kteří se po letité koncertní pauze představili svým tak trochu uječeným heavy metalem. Hudebně šlo skutečně o “dobovku” – naživo bylo však vystoupení kapely poměrně živelné a byla radost pozorovat hudebníky, jak si svůj koncert užívají. Vystřídali je angličtí klasici gotického black metalu jménem Cradle of Filth, kteří přesvědčivě zahráli svou osvědčenou kombinaci extrémních blast beatů a syntezátorové pompy, která se nese tak trochu v disneyovském étosu.

Čtěte také: Úterek byl pro Brutal Assault 2022 důstojným zahájením a všechny nabudil

Kvůli problémům s dopravou nemohla bohužel vystoupit americká black metalová kapela UADA, dotyčnou stage s názvem Octagon však velmi dobře zabavili také etnicky atmosféričtí Shaam Larein ze Švédska, kteří zaujali především bohatými ženskými vokály. Na své si stejně jako všechny večery přišla také KAL stage, která obyčejně slouží také jako chill zone s pohodlnými gaučíky. Čtvrteční noc však mj. patřila také nabombenému a nebezpečně neurotoxickému D’n’B v pojetí Beesu, který nejen že skvěle vládne DJskému pultu, ale také se organizací různých akcí zabývá propagací svého elektronického žánru. Všehovšudy byl  co se hudební náplně týče čtvrtek na Brutal Assault 2022 zatím snad tím vůbec nejrozmanitějším a nejbarevnějším dnem.

Text: Michal Tykva

Podívejte se na fotoreport!


Napište komentář