Úterek byl pro Brutal Assault 2022 důstojným zahájením a všechny nabudil

Avatar | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

V úterý 9. srpna 2022 byl zahájen obří metalový festival jménem Brutal Assault. Odehrává se v bastionové pevnosti Josefov, která všudypřítomné tvrdé muzice dodává tu nejlepší možnou atmosféru. Již první den byl co do stylů jednotlivých kapel velmi různorodý a výborně připravil živnou půdu pro ty hlavní zážitky, které přijdou v průběhu dalších dnů.

Jednou z prvních kapel, které na letošním ročníku festivalu Brutal Assault skutečně stály za slyšení, byla americká skupina Rivers of Nihil. Žánrově je doma v technickém death metalu, který s velkou radostí převádí do rozsáhlých, progresivně zasněných ploch. Jejich kombinace s pravověrným, rychlým a syrovým death metalem je naprosto ohromující. Rostoucí publikum před dvojicí hlavních pódií výkon muzikantů ze státu Pensylvánie náležitě ocenilo – je však třeba podotknout, že komplikovaná hudba tohoto typu zní stále nejlépe na deskách a pro Rivers of Nihil je náročným úkolem přenést kvalitu skladeb plnohodnotně i do živého přednesu.

Čtěte také: King Gizzard poprvé v Praze: V Divadle Archa otevřeli bránu do psychedelického nebe

Na sousedním pódiu krátce nato publikum rozhýbala kapela Clutch, která pochází rovněž ze Spojených států. Její styl se dá popsat jako jižanské pojetí klasického hard rocku v podobě Deep Purple nebo Black Sabbath. Těm ostatně vzdali poctu coverem na skladbu Lord of This World, která se jim povedla věrně, čistě a poctivě. Zpátky do vesmírných výšin posluchače vrátila dánsko-švédská kapela se zvučným jménem Vola. Ta dokáže znamenitě kombinovat hutný a zemitý metalový základ s futuristickými syntezátorovými motivy. Během koncertu bylo dobře vidět, že si skupina dává pečlivě záležet na každé notě, a mnoho teskných i nabuzených melodií do publika rozsévalo neobvyklou sílu málokdy slýchané muziky.

O poměrně neobvyklý zážitek se postarala švédská kapela Avatar. Ve svém teatrálním projevu s velkou dávkou charismatu všech zúčastněných kombinuje epické nápěvy, pravověrný hard rock, důrazné death metalové blast beatové pasáže i špetku industriálu. Přestože takovou směsku vlivů velká část publika jistě běžně neposlouchá, výrazný frontman Johannes Eckerström si dokázal diváky hravě získat. Na extrémnější notu později všechny přítomné naladila kapela, která pochází rovněž ze Švédska, a je považována za jednoho ze zakladatelů melodického death metalu. Jde o skupinu At the Gates, která svůj set zahájila albem Slaughter of the Soul (z něhož ocitovala i disonantní kovové údery na samotném začátku). S ohromující kvalitou kapela všechny zahrnula detailistickými a hutnými riffy, melancholickými melodiemi i znamenitou prací rytmiky.

První den festivalu posluchačům přinesl řadu znamenitých představitelů často méně obvyklých metalových subžánrů. Všechny tak dozajista navnadil na zbylé čtyři dny festivalu, během nichž proběhnou ty nejvybranější hudební vrcholy.

Text: Michal Tykva

Podívejte se na fotoreport!


Napište komentář