Bažant Pohoda 2015 hlásí Franz Ferdinand & Sparks a Die Antwoord

Franz Ferdinand | Foto: Andy Knowles

Zhruba za čtyři měsíce, 9. července, odstartuje na trenčínském letišti přední slovenský festival Bažant Pohoda, který tu každoročně přiváží skvělou porci muziky, jaká se na místní poměry jen tak nevidí. Letošní devatenáctý ročník bude, zdá se, opět ve velkém stylu. Pořadatelé oznamují další hvězdy – Franz Ferdinand & Sparks a Die Antwoord.

Bažant Pohoda, která v letošním roce oslaví své devatenácté narozeniny, se v průběhu let vyšvihla do pozice největší a nejnavštěvovanější multikulturní open-air akce na Slovensku. Každoročně festival svým návštěvníkům nabízí nejen veledlouhý line-up plný předních jmen hudebního světa, ale také taneční workshopy, divadla, filmy či diskuze. Hudební nadšenci se sjíždějí z celé Evropy, aby si užili několik dní volna ve společnosti příjemných lidí, skvělé muziky a teplého letního slunce. Je to zkrátka pohoda!

V roce 2013 se na kalifornském festivalu Coachella potkali členové dvou kapel – skotští indie rockeři Franz Ferdinand a američtí veteráni glam rocku Sparks. Setkání to nebylo ledajaké, pánové se rozhodli spolu nahrát písničku a nezůstalo to jen u slov – zanedlouho jich měli šest. Postupně se tak nápad napsat společnou skladbu změnil v přípravu desky a evropského turné. ,,Kdyby mezi Franz Ferdinand a Sparks došlo ke srážce vlaků, takto by zněl jejich vrak,” říká o nové desce keybordista Sparks Ron Mael. Novinku, na které se dočkáme unikátního mixu sedmdesátkového synth rocku a indie rocku 21. století, produkuje John Congleton, který dříve spolupracoval s St. Vincet, R. Kellym, The Roots či Annou Calvi. Hlasy frontmanů obou kapel Alexe Kapranose a Russela Maela jsou hodně charakteristické, stejně jako jejich styly, máme se proto rozhodně na co těšit. Pohoda bude jednou z prvních zastávek a podle organizátorů dojde i na sólové hity obou formací.

Dalším potvrzeným jménem jsou jihoafričtí Die Antwoord. Jedna z nejzvláštnějších a zároveň nejšílenějších kapel současnosti předvede na letošní Pohodě nepochybně pořádnou šou. Rapper Ninja, zpěvačka Yolandi Vi$$er a DJ Hi Tek pocházejí z Kapského města, kapelu zformovali před sedmi lety a v roce 2009 vydali první desku $O$, po níž přišly ještě další dvě (poslední Donker Mag vyšla loni v červnu). Die Antwoord se stali známými takřka ze dne na den, když jejich videoklip k písni Enter the Ninja zahltil sociální sítě. Od té doby budí pozornost po celém světě nejen krátkými snímky, ale taktéž svou specifickou image, teatrálností, jistou formou dekadence a přidrzlými texty.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).