Cut Copy v Praze zavelí Free Your Mind!

Cut Copy | Zdroj: facebook.com

Nedá se svítit, čas neúprosně letí a máme tu zase nový rok! Není vždycky příjemné obracet listy v kalendáři, jde to ale o něco snadněji, když víte, že je na co se těšit. O důvod víc, proč si na duben 2014 tučně poznamenat koncert Cut Copy.

Mladí a úspěšní Cut Copy z australského Melbourne jsou na turné k desce Free Your Mind, kterou vydali loni na podzim, a v rámci tour zavítají i do Čech. Bude to už druhá zastávka sympatických (a pohledných) protinožců u nás (poprvé jsme je mohli přivítat před dvěma lety v Meet Factory) a dá se očekávat, že to bude zase velký zážitek, nebo spíš večírek!

Stačí se podívat na křiklavý cover jejich v pořadí čtvrtého LP, který se stroze omezuje na povel Free your mind, a je jasné, o co těmhle čtyřem klukům jde. Cut Copy dávají vzpomenout Summer of Love a éře hippies vůbec. Sami trochu teatrálně tvrdí, že nahrávka je výzvou k osvobození mysli a vyvolání fantazií příští mladé revoluce. V zásadě by se to ale dalo zjednodušit tak, že Cut Copy chtějí prostě bavit. A taky že baví! Free Your Mind je deska plná přímočarých pecek, které vás spolehlivě zvednou ze židle.

Electropopoví Cut Copy bývají často přirovnáváni k žánrově spřízněným LCD Soundsystem nebo Daft Punk (s druhými jmenovanými mimochodem v roce 2007 jeli turné po Austrálii coby jejich support). I když je pravda, že paralely mezi oběma projekty jsou velké, přesto byste si je s Cut Copy určitě nespletli ani na první poslech. Australané totiž mají blíže k synth pop a rockové klasice jako Pet Shop Boys nebo New Order, která kralovala pozdním létům osmdesátým a začátku let devadesátých, spíše než k někdy trochu urputnému disco stylu LCD Soundsystem a Daft Punk.

Na aktuální desce Free Your Mind je patrný silný vliv britské taneční (zejména acid housové) scény, kterou se Cut Copy při nahrávání nechali inspirovat. Dosáhnout kýženého, lehce psychedelického soundu Cut Copy pomáhal vyhlášený producent Dave Fridmann, známý spoluprací například s Flaming Lips nebo Mercury Rev. Aby Fridmann eliminoval slabiny v dosavadním zvuku kapely, vybavil Cut Copy při nahrávání Free Your Mind stejným arzenálem nástrojů, které použili Primal Scream na Screamadelice. A výsledek se dostavil! Díky výrazným klávesám, namíchaným back vokálům a zvuku celkově, slyšíte na Free Your Mind ozvěny kultovní desky od Primal Scream více než patrně. Dokonce i samotný frontman kapely Dan Whitford místy zpívá podobně vyjetě jako Bobby Gillspie, díky čemuž je odkaz Primal Scream o to znatelnější.

Sice se už dávno nepíše rok 1991, jsou ale věci, které se hned tak neoposlouchají. Tanečně laděná indie elektronika je navíc dlouhodobě v kurzu, takže o fanoušky Cut Copy rozhodně nemají nouzi. Jenom video k singlu Free Your Mind má na YouTube po měsíci od zveřejnění více jak půl milionu zhlédnutí. Nepovšimnutí nezůstali Cut Copy ani ze strany kritiky. V roce 2011 s albem Zonoscope zaznamenali úspěch, když si na australských Aria Awards vysloužili ocenění za nejlepší taneční desku roku a o rok později byli ve stejné kategorii nominováni dokonce na Grammy. Cut Copy na Free Your Mind opět potvrdili formu a další úspěchy tak na sebe určitě nenechají dlouho čekat.

Pokud milujete synťáky stejně jako Cut Copy a máte chuť zasvíjet se v rytmu australského disca, přijďte 21. dubna 2014 do Lucerna Music Baru.Vstupenky jsou již k mání, v předprodeji vyjdou na příjemných 470 korun.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.