Jaká alba přinese leden?

I Break Horses | Foto: Sebastien Dehesdin

Vedle porušování novoročních předsevzetí, proklínání se za nabraná kila po vánočním obžerství, reklamování špatně padnoucích dárků a nostalgie způsobené přičtenou jedničkou na konci data, se můžete těšit na plejádu lednových desek. Na své si přijdou fanoušci poctivé elektroniky i starého dobrého indie rocku. 

Stephen Malkmus and the Jicks – Wig Out at Jagbags

Začátek měsíce bude patřit indie rockové partě s názvem Stephen Malkmus and the Jicks. Toto čtyřčlenné seskupení – Stephen Malkmus (ex-frontman Pavement), Mike Clark, Joanna Bolme a Jake Morris, vyráží do boje s pátou studiovkou. Hodiny jamování se nakonec smrskly na pouhých 40 minut. Podle slov samotného Malkmuse nás přesto čekají extrémní jamy a nenápadné melodie, které jen tak nevytřepeme z hlavy. Deska Wig Out at Jagbags vychází 7. ledna.

Switchfoot – Fading West

O týden později, 14. ledna, naservírují Switchfoot porci kvalitního alternativního rocku. Kalifornská banda, jež má na svém kontě již osm desek, v sestavě kolem Jona Foremana (zpěv, kytara) a Tim Foremana (baskytara) procestovala na koncertních šňůrách celou Ameriku. Na výsluní je vynesly především čtyři hity, které se v roce 2002 objevily ve filmu A Walk to Remember (Dlouhá cesta). Kapela s křesťanskými kořeny a energickou show pojmenovaná podle surfařského termínu, je také držitelem ocenění Grammy za album Hello Hurricane.

Mogwai – Rave Tapes

Bude z čeho vybírat i ve škatulce post-rock. Skotská kapela Mogwai k nám 20. ledna pošle čtvrtou studiovku. Placku s názvem Rave Tapes reprezentuje track Remurdered, který si odbyl premiéru na konci října na online hudební platformě SoundCloud.

Warpaint – Warpaint

V lednu vyjde rovněž eponymní studiovka Warpaint. Holčičí čtveřice představila během uplynulého roku z alba dva songy, Love Is to Die a Biggy. Warpaint jsme mimo jiné mohli vidět naživo i loni u nás, když se během letní koncertní šňůry zastavili v Paláci Akropolis. Post-punkový sound kytar a vokály v mnoha vrstvách vzbuzující smutek i touhu vychází pod křídly nezávislého nahrávacího labelu Rough Trade Records 21. ledna.

I Break Horses – Chiaroscuro

V lednu připluje na vlně melodramatických synthů i éterická Maria Lindén aka I Break Horses. Album s názvem Chiaroscuro, znamenající v překladu šerosvit, vyjde pod Bella Union. Napjatou elektronickou atmosféru s patrným otiskem Luka Abbotta můžete začít plně vychutnávat 21. ledna.

Young The Giant – Mind over Matter

Ve stejný den jde na pulty také druhé album amerických alternativců Young The Giant. Ochrannou ruku nad ním držel Justin Meldal-Johnsen, který produkoval například M83, The Naked and Famous nebo Crystal Fighters. Jako pilotní singl k albu vybrala kapela skladbu It’s About Time, kterou vypustila mezi posluchače už v říjnu. Tu následoval na konci prosince společně s videoklipem druhý singl Crystallized.

Hospitality – Trouble

Tříčlenné indie popové trio z Brooklynu v říjnu oznámilo novou desku. Hospitality v sestavě Amber Papini (zpěv, kytara), Brian Betancourt (basa) a Nathan Michel (bicí) přichází s novým materiálem ani ne po dvou letech od vydání eponymního debutu. Jako singl vybrali razantní I Miss Your Bones, která tak otvírá pro Hospitality zatím nepoznané končiny. Těšit se z ní budeme 28. ledna.

Actress – Ghettoville

Londýnský producent Actress vydává pravděpodobně svou poslední desku. Oznámil to na začátku října, když v tiskové zprávě uvedl, že se jeho hudba stala pro posluchače nerozluštitelná. Sám se cítí nespokojen a je unavený kupou pseudo-umělců kolem něj. Experimentování se zvuky a taneční hudbou devadesátek tak definitivně odzvonilo. Ghettoville uzavře sekci lednových desek 28. ledna.


Napište komentář

Kateřina Blažková
O Kateřina Blažková 13 Článků
Miluju hudbu, svoji kapelu, koncerty, design, styl a dělat věci, co mají smysl. Nesnášim vstávání, studený nohy, autobus č. 107, trsátkožrouta, kolu z mekáče, špatný zvukaře, účtování vody, pondělky, zamotaný kabely, uklízení a vánoce bez sněhu. Jsem na last.fm, bandzone a instagramu pod nickem rooferska.