Festival Brutal Assault 2014 láká na rozmanitou show

Brutal Assault 2014
Brutal Assault 2014 | Zdroj: brutalassault.cz

Ve středu 6. srpna otevírá brány pevnosti Josefov metalovým fanouškům z celého světa festival Brutal Assault. V obci Jaroměř se na dvou pódiích vystřídá během čtyř dnů téměř 90 kapel klasických i extrémních žánrů. Čím je brutál letos speciální?

Horko, vůně rozličných jídel linoucí se z desítek stánků, řev, metalová muzika dunící na stovky metrů a tisíce metaláků potulujících se v areálu vojenské pevnosti Josefov a v přilehlém okolí. Někdy i přes 15 tisíc návštěvníků, které před tepajícím vedrem ochrání jen tisíce litrů piva. Tak nějak by se dal v kostce popsat největší metalový festival Česka Brutal Assault, jehož pořadové číslo bude mít letos číslo 19.

Pořadatel Shindy si na návštěvníky jako obvykle nachystal několik specialit. A to takových, že se vyplatí k Hradci Králové vydat. Jedním z es, které pořadatelé letos vytáhli z rukávu, jsou britští veteráni Venom, kteří osloví především ty, jež pamatují počátky stylu black metal. Britská trojice, která už tvoří úctyhodných 35 let, svým prvním albem Black Metal rozčeřila vody tehdejšího pojetí metalu a de facto nastavila směr tomuto stylu oslavujícího temnotu, zlo a Satana.

Jako okovanou pěstí na oko působí obsazení mladých hvězd Bring Me The Horizon zřejmě do pozice headlinera jednoho brutálového večera. Britská ikona moderního pojetí metalu kloubícího deathcore, groovy a metalcore bývá fanaticky oslavována především mladší core generací. Uvidíme, co ze sebe letos BMTH vymáčknou a zda bude vystoupení lepší než set v MeetFactory před třemi lety.

Dalšími želízky v ohni budou kromě Devina Townsenda, který už tu musí být jako doma, i finští ranaři Children of Bodom, jejichž loňské album Halo of Blood ukázalo, že COB ještě nepatří do starého železa. Horkou kartou je také česká legenda Krabathor, která udělala menší reunion jen kvůli letošnímu vystoupení na BA.

Po klasikách, jako jsou Six Feet Under, Slayer, Down nebo vikingové Amon Amarth, si budou moci fans vychutnat i ultimátní spolky jako technický brutal death metal Suffocation, Gorguts, prog-metalové Tesseract, melodický death Mors Principium Est nebo šílený tech-deathcore Iwrestleadabearonce. A výčet kapel se táhne dál přes metalcore, avantgardní black, až po poctivý trash metal a death metal, kterého bývá jako tradičně nejvíce.

Na co se ovšem návštěvníci můžou spolehnout na sto procent, je ta pravá uvolněná festivalová nálada, tolerance a dobře organizovaný a čistý ekofestival, kterým Brutal Assault každým rokem je a doufejme i bude do následujících let.


Napište komentář