Rock for People 2014 letem světem – část 3

Rock for People | Zdroj: PR

Závěrečný den festivalu Rock for People se nesl ve znamení rozlučky s Lucií obklopené množstvím zahraničních kapel.

Sluncem a vyčerpáním líné sobotní dopoledne rozpumpovalo vystoupení severomoravské kapely Koblížc! na vstupní Red Bull Tour Bus stagi. Kluci se svůj mladistvý pop punk snažili prokládat vtipnými glosami, nu dobrá. Na druhé straně areálu hráli Dark Spell, česky zpívaný metal v podání hlasově nadané zpěvačky ve stylových gothic šatech. Někde na půl cesty se představila mladá zpěvačka Patricie se svou kapelou. Příjemný kousek českého popu a folku v inovativní směsi s netradičními nástroji a charismatem zpěvačky naznačovaly, že slečna má slibnou budoucnost.

Staropramen stage jako první toho dne patřila české rockové klasice Blue Effect v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Množství kytarových sól Radima Hladíka vyústilo v battle s trumpetistou. Celkový výsledek tohoto netradičního spojení byl skvělý. Multižánrový Molotov Jukebox z Británie rozjel svou show na hlavní open-air stagi. Hudebně zajímavé živé taneční dílo, ale výrazný hlas zpěvačky byl v hlasitém live podání trochu nepříjemný.

Další jistě zajímavé vystoupení předvedli chorvatští Kadebostany. Dvě velké zkřížené bílé vlajky na pódiu naznačovaly silnou stylizaci kapely. Žesťová část muzikantů byla ve vojenské khaki, zpěvák s knírkem v koženkové černi a potetovaná zpěvačka se soulovým hlasem si v krátkých šatech podmanila celou stage při zapálených tanečních kreacích. Stylem elektro pop s výrazem lehce zastrašujícího vojenského velení rozhodně stojí za pozornost. The Naked and Famous z Nového Zélandu měli jedno z mála festivalových zpoždění. Pop-rockovou bandu, jejíž výrazné elektro prvky nabyly drsného rázu, změkčoval zpěvaččin jemný hlas. V plném stanu nevynechali třeba oblíbenou Girls Like You. Ve vedlejší poloprázdné šapitó to zatím v rozjížděli britští Lazytalk se svým veselým mixovaným ska.

Vrcholem sobotního večera však mělo být vystoupení Lucie, která na festivalu završila svůj návrat na koncertní pódia. Aby vše proběhlo, jak má, kapela si snad celé vystoupení raději sjela nanečisto v brzkých odpoledních hodinách. Téměř dvě hodiny patřily téhle české legendě. K doprovodu sloužila spousta efektů, hudební zpestření zajistila tři cella. Zazněla spousta klasických hitů, od Lucie, Medvídka, antibolševického Ohně, až po úvodní a finální Brouky do hlavy. Pečlivost přípravy byla znát, stejně jako její přísné dodržování, neboli opět: dostanete kvalitu, co znáte, ale překvápko nečekejte.

Závěrečné live vystoupení měli v rukou opět Britové. Energičtí Asian Dub Foundation rozhýbali každého v okolí, mix tanečních stylů v podání osobnostně výrazných hudebníků byl skvělou koncertní tečkou, za jejíž Flyover a Fortress Europe se v ranních 1:30 zavířil poslední festivalový prach…

Rock for People opět ukázal, že umí. Perfektní organizace, kvalitní zázemí, široké spektrum zábavy a doprovodných aktivit a hlavně pestrá nabídka kvalitní hudby je to, co oprávněně řadí RfP mezi přední české festivaly.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.