Geniální Rufus Wainwright přijede Praze zahrát výběr toho nejlepšího

Rufus Wainwright | Zdroj: facebook.com

Prahu v březnu příštího roku poctí návštěvou kanadsko-americký zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Rufus Wainwright. Nadaný Kanaďan vystoupí v Čechách již potřetí, tentokrát se však bude jednat o jeho první samostatné vystoupení, na kterém představí to nejlepší ze své patnáctileté tvorby. To si nesmíte nechat ujít!

Bývá zvykem veřejnosti i odborníků označovat každého, kdo na hudebním poli jen trochu vybočuje z průměru, za génia, fenomén a podobně silná slova. O tom, zda jsou takové přívlastky na místě, lze často přinejmenším pochybovat. Zcela jistě tomu tak ale není v případě Rufuse Wainwrighta, který kategorii génius beze zbytku naplňuje.

Osobitý Kanaďan má veškeré předpoklady k tomu být hvězdou první velikosti. Hudební geny, které zdědil po obou rodičích, začal naplno rozvíjet už v raném dětství. Coby talentovaný pianista jezdil šňůry s kapelou svojí mámy, ve třinácti složil svoje první pecky, se kterými sklidil úspěch i na Juno Awards (kanadská obdoba Grammy) a když v roce 1998 vydal eponymní prvotinu, s přehledem se umístila mezi top deskami toho roku. Kromě toho, že je Rufus Wainwright vlastníkem nesporného hudebního talentu, vyniká fascinující silou osobnosti, za kterou stojí především jeho neobyčejný životní příběh. Shrnuto v kostce, už jako teenager Rufus otevřeně přiznal homosexualitu, ve čtrnácti byl znásilněn, a aby toho nebylo málo, v 90. letech prodělal silnou závislost na heroinu, kvůli které málem oslepl. V poslední době se o Rufusovi hovořilo mimo jiné v souvislosti s jeho otcovstvím, když si krátce před uzavřením manželství s dlouholetým přítelem Jornem Weisbrodtem pořídil biologického potomka s dcerou Leonarda Cohena.

Ačkoli v osobním životě Rufus Wainwright neměl vždy jen světlé dny, jeho kariéra soustavně vzkvétá. S debutem pojmenovaným prostě, Rufus Wainwright, nastavil laťku vysoko a od té doby na co sáhne, to se mu daří. Vydává desky, je úspěšným skladatelem ústředních písní k filmům a na kontě má dokonce opery Hadrian a Prima Donna! K dnešnímu dni vydal Rufus Wainwright celkem sedm studiových alb, na nichž se mu záhy podařilo definovat nezaměnitelný styl, který je v rámci současné pop music zcela jedinečný.

Rufus předkládá posluchačům hudbu plnou velkolepých melodií, podpořených výrazným klavírním doprovodem, to celé zabalené do zvuku, který připomíná svou nablýskanou retro náladou klasické pop songy 70. let, hravost kabaretu a to nejlepší z tradice velkých písničkářů. Zvlášť vyzdvihnout je třeba přitom hlasovou vybavenost Rufuse Wainwrighta. Ať už zpívá o čemkoli, zvesela nebo bolestně, jeho hlas má vždy tu sílu člověka přimět zastavit, stát a nechat se dojmout. Při koncertech je to právě on a jeho hlasový projev, kdo stojí ve středu dění. Silou své performance si dokáže získat publikum jak za plného doprovodu kapely, tak při komorních koncertech, kdy dává lidem příležitost nahlédnout do svého soukromí podpořen pouze precizní hrou na klavír, a to kdekoli – na ulici, festivalech nebo na prknech divadel, která pro svá vystoupení vyhledává rád a často. Vždy jde o nezapomenutelný zážitek!

V Praze budete mít jedinečnou příležitost setkat se s Rufusem Wainwrightem při jeho koncertu v divadle Hybernia, který se bude konat 25. března 2014. Do Čech Rufus zavítá v rámci turné, kterým bude propagovat svojí první bestofku. Kompilace s názvem Vibrate vyjde 3. března 2014 a naleznete na ní největší klenoty ze sólových desek. Například Going to a Town, Cigarettes and Chocolate Milk nebo April Fools, doplněné o zbrusu novou skladbu Me and Liza a hitovky, které Rufus složil speciálně pro soundtracky k filmům jako Moulin Rouge nebo Zkrocená hora.

Vstupenky jsou již v předprodeji a budou rychle mizet. S nákupem tedy neváhejte dlouho.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.