Město Šumperk se již po osmnácté rozjede v rytmu bluesové hudby

Heymoonshaker | Zdroj: facebook.com

Tento čtvrtek začíná již 18. ročník festivalu bluesové hudby s názvem Blues Alive, který potrvá do soboty 16. listopadu. Mimo jiné sem zavítá i legendární zpěvák Walter Wolfman Washington.

Od čtvrtka 14. listopadu máte možnost navštívit jeden z největších středoevropských festivalů bluesové hudby. Uskuteční se již po osmnácté a potrvá do soboty. Festival s názvem Blues Alive, který pořádá stejnojmenná společnost, přivítá mnoho známých a uznávaných umělců a interpretů.

První den vystoupí například tuzemská Druhá tráva, Los Agentos z Polska, Mystery Gang z Maďarska či americký producent a kytarista Steve Walsh. Den na to odehraje své vystoupení třeba slovenský Orchester Ivana Tomoviča. V sobotu pak vystoupí v rámci tematického odpoledne s názvem Blues s netradičními nástroji interpreti jako Broken Harp, Michal Müller nebo Jana Štromská a Diana Winklerová.

V Šumperku zahrají také německo-francouzští Tex Napalm and Dimi Dero nebo čeští Kill The Dandies. Nemyslete si však, že po desáté hodině večerní je všeho konec. Do svítání potrvají jam sessions. Oba hlavní večery, v pátek a v sobotu, proběhnou ve znamení foukací harmoniky. Například v podání projektu zvaného The Golden State – Lone Star Revue, kde se předvedou američtí kytaristé Anson Funderburgh a Little Charlie Batyh s vynikajícím harmonikářem Markem Hummelem. Právě na harmoniku se představí i hvězdy sobotního večera Rick Estrin nebo Paul Lamb s rakouskou formací The Roosevelt Houserockers. S touto formací se Paul poznal právě při minulé návštěvě Šumperka. „Je pro nás ctí, že na našem festivalu vznikají podobné dlouhodobé projekty,“ říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. Mezi další exkluzivní jména finálního večera patří i exotická kytaristka a zpěvačka z Mexika, Tere Estrada, skupina Heymoonshaker, která si pohrává s kombinací kytary a beatboxu a v neposlední řadě Justin Lavash Duo z Velké Británie a Čech.

Největší star letošního ročníku si festival Blues Alive nechává až na úplný závěr. Touto hvězdou je sedmdesátiletý zpěvák a kytarista Walter Wolfman Washington. Washington je vnímán jako jeden z největších představitelů blues a funky dnešní doby. Prosadil se spolu s kapelou The Roadmasters v 70. letech a spolu koncertují do dnes. Podle ředitele festivalu trvalo velmi dlouho, než se jim podařilo Washingtona do Šumperku přivézt. Zejména kvůli dohodě na termínech. ‚‚Jsme rádi, že si tento dluh budeme moci odškrtnout,” říká. Kytarista v sobotu 16. listopadu uzavře celý program festivalu.

Jako každý rok je součástí Blues Alive i koncerty v polském Chorzówě, ve věznici Mírov i satelitní klubová vystoupení po celé ČR včetně pražského Jazz Docku.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.