Rock for Church(ill). Závěr léta jak má být

Polemic | Zdroj: pořadatel festivalu

Festivalová sezona se nám pomalu, ale jistě blíží ke konci, avšak ještě jednu perlu má pro nás přichystanou. Rock for Church(ill) ve Vroutku.

Již 14 let Rock for Church(ill) zavírá prázdninovou festivalovou sezónu. Letos tato akce vychází na 30.  – 31.  srpna. A odkud se vzal poněkud zvláštní název festu? Celá tato akce prvotně vznikla za účelem podpory místního kostela, který byl v katastrofálním stavu, proto Rock for Church(ill) (z anglického jazyka kostel, nemocný). Poslední ročníky však již nejsou s kostelem spojené, ale fest si ponechal toto zajímavé jméno. A ještě zajímavější jména na této akci každý rok vystupují.

Opět i letos je seznam interpretů velice rozmanitý. Návštěvníci se mohou těšit jak na hip hop, drum and bass, ska, reggae, notnou dávku rockové hudby a dalších hudebních stylů. Pro nedočkavce, mezi které patřím i já, je kemp otevřený již ve čtvrtek, sice bez jakékoliv oficiální warm up párty, ale i tak to stojí za to.

V pátek se brány festivalu otevřou již v 11 hodin a 30 minut. První kapely, které vlétnou na stage, jsou punkáči z Plexis a Pipes and Pints. Dále zde odehrají své sety Sto Zvířat, Sunshine a Polemic. Mezitím již začne fungovat vedlejší Fair Seeds DJ Stage, která je pro příznivce elketronické hudby a DJ setů. Přibližně o půl osmé večer začne přehlídka pátečních headlinerů. Tuto dekádu započnou Donots, kteří do Vroutku přijedou z Německa.

Kluci rozbalí výborný alternativní rock s velmi chytlavými melodiemi a zvučnými texty, které vás zřejmě donutí zařvat si je taktéž. Následně nastoupí česká legenda ve složení Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Vilém Čok, Klaudius Kryšpín a Jiří Hrubeš. Pražský Výběr. Na druhé scéně se začnou připravovat headlineři z loňského ročníku, The Freestylers, kteří byli znovu pozváni, protože loni sklidili ohromný úspěch, i když to byl pouze dj set. Hlavní stage poté rozjedou španělští Che Sudaka, kteří vás roztancují rytmickým skapunkem, který vás naplní energií, i když budete tančit ostošest.

Energii budete potřebovat, protože závěr pátečního večera bude velký. Na Dj stage půl hodiny po půlnoci zahrají Djs z Velké Británie, Matrix and Futurebound, kteří zde představí svůj drum and bass, který po celém světě sklízí velký úspěch. Kdo nemusí elektro, rozhodně nebude litovat přechodu k hlavní stage, kterou roztancují švédští Movits! Jejich svižný mix elektroswingu, hip hopu a dalších stylů, nenechá jen tak někoho na pochybách, že to je správná volba na závěr pátečního večera. Jejich rytmy se vám vryjí do podvědomí a budou se vás držet po celou noc, a to i klidně když půjdete dál pařit do ranních hodin na Fair Seeds DJ Stage, kde vystoupí ještě Pixie a Suki.

Ačkoliv se to zdá nemožné, sobota nikterak nezaostává za pátečním programem. Již o půl dvanácté rozbouří areál kapela Loco Loco. Pro koho je to moc ostrý start, může počkat na dalšího interpreta, kterým je písničkář Xavier Baumaxa. Po vystoupení Android Asteroid si přijdou na své i milovníci hip hopu. Prago Union už jsou na RfCh skoro jako doma, a jejich show si návštěvníci užívají. Další, téměř domovskou kapelou jsou Skyline, kteří zde hrají téměř každý rok.

Od United Flavour nepůjde následující program moc daleko. Hlavním představitelem reggae měl být Anthony B z Jamajky, avšak kvůli problémům s úřady byl nucen své Evropské turné zrušit. Pořadatelé se však této nemilé zprávy nezalekli a sehnali další jamajskou legendu, kterou je Perfect Giddimani. Tento zpěvák svou show určitě potvrdí, že je adekvátní náhradou za Anthonyho B, a fanoušky reggae může jen přilákat na svou stranu, protože u nás není jeho jméno dosud tak známé.

Rock for Church(ill) slaví 14 let, to je však jen děťátko oproti kapele Tata Bojs, kteří přijedou do Vroutku oslavit společně s fanoušky své čtvrtstoletí, a na toto konto slibují ohromnou show, což je u Tata Bojs již zvykem. Závěr večera patří návštěvám z Velké Británie – kapele The Herbaliser a The Qemists. První zmíněná kapela vznikla na počátku 90. let a vynikla díky svému mixu jazzu a hip hopu. Avšak na závěr festivalu, jako vždy, patří pořádný nářez. The Qemists zde rozjedou svůj živě hraný drum and bass, který jistě rozpohybuje i ty návštěvníky, kteří tomuto stylu dvakrát neholdují. Po této závěrečné akci pokračuje i vedlejší Dj stage, která vás provede až do východu slunce.

Co říci závěrem? Zkrátka Rock For Church(ill) je závěr léta. Takový, jak má vypadat. Kdo se na tuto akci vypraví, rozhodně nebude litovat. Jedinečná atmosféra festivalu vás pohltí natolik, že už v neděli 1. září budete vědět, jaký program vás čeká touto dobou za rok.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.