RockOpera Praha představuje svůj první horor Vymítač

Vymítač | Foto: Libor Nedvídek

Pražská scéna RockOpera Praha připravuje svou první hororovou operu. Vymítač, jak se nový počin jmenuje, už koncem března divákům představí jak děsivý příběh z temného středověku, tak tvrdou rockovou hudbu a samozřejmě dechberoucí efekty.

První hororová rocková opera – to má být nejnovější počin pražské RockOpera Praha. Že bude o tuto novinku veliký zájem se potvrdilo již při bleskově vyprodané silvestrovské koncertní premiéře a nyní celý projekt konečně míří i do divadel.

Vymítač prý nabídne hororový příběh s tématikou vymítání ďábla a spojení expresivní kytarové hudby se symfonickými prvky, přičemž jako inspirace posloužili například německý skladatel Carl Orff a jeho slavné zpracování středověkých písní z kantáty Carmina Burana, Johann Sebastian Bach nebo keltská hudba.

Kdysi jsem viděl koncert Ozzyho Osbourna, který začínal Carminou Buranou. Pak nastoupil Ozzy a já si říkal, že je škoda, že Carmina nepokračuje. Rozhodl jsem se tedy udělat metalového Orffa. Stejně jako v Carmině Buraně, i ve Vymítačovi bude sborový zpěv, ale prolínaný také growlingem a screamováním,“ komentuje inspiraci za celým projektem Milan Steigerwald, který je spolu s Pavlem Forestem autorem písní.

Samotný děj opery je založen na staré velhartické pověsti vázající se k tamějšímu kostelu svaté Máří o kterém se dodnes tradují všelijaké báje a pověsti. V průběhu let tu prý mělo docházet k pohanským a satanistickým rituálům, nebo zde měli vraždit nemrtví.

Příběh opery Vymítač se váže k jednomu z těchto příběhů, ve kterém se jeden voják údajně chtěl skrz vyvolávání duchů pomstít milé zemřelého kamaráda. Mladá dívka stále oplakává svoji zesnulou lásku a onoho vojáka, který se jí nabízel, odmítá. Toho její lpění na zemřelém kamarádovi tak rozčiluje a uráží, že se rozhodne vykonat keltský pohanský rituál, jímž ze záhrobí vyvolá ducha svého přítele a pomocí temných sil nechá nebohé děvče posednout. Dívce nyní může pomoct už jedině Vymítač! Zdá se vám to povědomé? Tímto příběhem se totiž nechal inspirovat i Karel Jaromír Erben při tvorbě slavné Svatební košile.

Vymítač si odbude svou divadelní premiéru 28. a 29. března 2018 a už teď je jisté, že o lístky bude nouze. V titulní roli ve Vymítači uvidíme Kamila Střihavku, zatímco ve vedlejších rolích se představí například Honza Toužimský, Pavel Forest, Viktor Dyk, Žántí nebo Helena Kubelková. Režie se ujala mistryně fyzického divadla Irina Andreeva, členka legendárního Teatr Novogo Fronta, která již s Kamilem Střihavkou spolupracovala například na loni uvedeném Malém princovi, a kostýmy si vzala na starost Lucie Konopíková.

Kromě všeho již zmíněného diváky čeká taktéž impozantní světelná show, úchvatná akrobacie, ohromující performance s otevřeným ohněm či obřími loutkami a také tanec u tyče v podání zpěvačky Jany Kadeřávkové a mistryně světa v pole disciplínách Alexandry Kalousové. Vše pak doprovodí virtuózní živá kapela.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...