Tandem Against Me! a INVSN společně vystoupí v Lucerně

Against Me | zdroj: facebook.com

Mimořádná hudební událost, která by měla být v hledáčku nejenom punk-rockové obce, se nezadržitelně blíží. Hádejte, kdo vás přijede rozsekat tentokrát? 

Zásadní koncert po všech stránkách zásadní kapely čekejte v pražském Lucerna Music Baru. Na místo činu se totiž po čase vrací srdeční záležitost Against Me! Punk-rockovou legendu z Floridy by bylo ostudné sáhodlouze představovat. Tady jdou všechny kecy stranou. Tahle kapela utvářela celou jednu generaci, do dneška ovlivňuje scénu a získává srdce davů fanoušků po celém světě. Celý tenhle bez přehánění kult přitom vychází nejenom z návykovosti pestré hudební diskografie, která je učebnicovým příkladem punk-rockové melodičnosti, decentně obohacené o prvky folku nebo country, ale především ze specifického naturelu téhle party.

Prehistorie Against Me! byla sólo projektem frontmana, toho času frontmanky, Laury Jane Grace (původním pohlavím muž, původním jménem Tom Gabel…), a odstartovala kdysi dávno památným vystoupením ve floridském Gainesville. To se psal rok 1997. Od té doby vývoj kapely opsal hezkých pár oblouků. Rozmnožila se do čtyřčlenné sestavy, ve které již několikrát zavítala utužit vztahy i s pražským publikem. Personální základna se po menších obměnách ustálila na sebrance čítající samá známá jména, která prošla srovnatelnými nebo ještě legendárnějšími projekty. Bubeník měl co dočinění například s Rocket From the Crypt, Offspring nebo Angels & Airwaves a Social Distortion. Basák pro změnu hrával s International Noise Conspiracy… Ale to jenom tak na okraj.

Podstatné je, že Against Me! se do Prahy vrací s aktuální deskou Transgender Dysphoria Blues, která vyšla v lednu letošního roku a je naprosto jedinečná. Směle překračuje horizont všeho, co mají Tom, respektive Laura, a spol. zatím na kontě. Energická nahrávka, která vytřela zrak kritice i posluchačům, je syrovou reflexí balíku pocitů a zážitků ze života, které se ve vás asi tak mohou nahromadit v momentě, kdy se stanete transgenderovou bytostí. Běžný smrtelník si asi nic takového představit nedokáže, každopádně vězte, že nejde o žádné pohlazení po duši, ale o výpověď plnou úzkosti, strachu a dalších niterných démonů.

Připravte se na to, že v Lucerně vám spadne čelist hned dvakrát, protože předskokanem Against Me! bude další člen punkové šlechty – švédská upcoming hvězda INVSN. Švédsko, potažmo švédská punk-rocková scéna, neprodukuje takřka žádný odpad. To se ví. Pokud jde ale o nováčky INVSN, měli byste extra pořádně nastražit uši, protože tahle parta je způsobilá vyprodat Lucernu sama o sobě. Je potřeba zdůraznit, že slovo nováčci ve spojení se supportujícími seveřany zaslouží velké uvozovky. Pod hlavičkou projektu se totiž neskrývá nikdo jiný než osazenstvo dávno zavedených Invasionen, jinak jmenovitě především Dennis Lyxzén, zpěvák z Refused a International Noise Conspiracy, holka z Masshysteri a třeba bubeník z DS-13. Invasionen se rozhodli překabátit nový repertoár do angličtiny, upravili název kapely a vloni vydali mimořádně zdařilý debut. Eponymní prvotina chytá na první poslech. Tím spíš, že k čistokrevnému punk-rocku má na hony daleko. Jde o nadčasovou nahrávku s výrazným odkazem nejenom na klasiky osmdesátkového new wave nebo oblíbené kytarové klasiky jako třeba The Cure… Kus srdce si v nich najde každý.

Silný tandem ve složení Against Me! a INVSN se představí v pražském Lucerna Music Baru již v úterý 3. června. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji sítí Tickepro, Tisketportal, Eventim nebo Ticketstream, kde vyjdou na 371 korun i s poplatky. Na místě v den konání koncertu zaplatíte 450 korun.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.