alt-J ukázali ve Foru Karlín, jak se dělá audiovizuální show

alt-J - Forum Karlín, Praha | Foto: Marie Veselá, MonsterMusic

alt-J se po veleúspěšném koncertě na loňských Colours of Ostrava vrátili do Čech. Jako předskokanku zvolili melancholickou indie textařku Mariku Hackman, která diváky skvěle připravila na hřeb večera.

Marika Hackman předčila očekávání všech. Místo sólové kytary, jak bývá u předskokanů velkých kapel zvykem, nastoupila čtyřčlenná formace skládající se z přesily žen. Právě ten jeden jediný muž – kytarista, díky svému hraní dával hudbě citelnou energii. Marika po každé písni upřímně a tak trošku introvertně poděkovala. Na závěr všechny ohromilo její sólo, které doprovázela lightshow. Diváci se začali  pomalu ale jistě vlnit a byli dobře připraveni na hlavní hvězdy, alt-J.

Po skončení Mariky technici odstranili obrovskou oponu s jejím jménem a ti, kteří byli loni na Colours, mohli spokojeně zajásat. Pódium rozdělené do třech částí pomocí bloků světelných tyčí, v pozadí se čtyřmi velkými obrazovkami naznačovalo, že to bude minimálně tak dobré, jako v červenci v Ostravě.

Fotoreport: alt-J a Marika Hackman, 4.2.2018, Forum Karlín, Praha

Co bylo už na začátku velmi překvapivé, byl samotný příchod alt-J. Oficiálně měl být ve čtvrt na deset. Tříčlenná britská formace z Leedsu však nastoupila asi o dvě minuty dřív a to se tak často neděje. Jako úvodní píseň byla vybrána Deadcrush a světelná show mohla začít. Tyče se začaly zbarvovat do rytmu hudby a zobrazovat různé obrazce, které ozářily celé Forum Karlín.
Po skončení úvodní písně klávesista všechny česky pozdravil slovy „Ahoj, jak se máte?“, ale  jinak už po celou dobu neřekl nic. Skladby na sebe skvěle navazovaly a slova ani nebyla třeba. Nutno také zmínit skvěle ozvučené bicí, jejichž zvuk byl velmi dominantním prvkem celého koncertu. Bubeník si opravdu dával záležet na tom, co a jak hraje. A na výsledku to bylo hodně znát.

Co se ale moc nepovedlo byl zpěv. Co si budeme povídat, alt-J postavili svou hudbu na střídavém zpěvu a kytarových riffech. Zpěv pokulhával hlavně v písních Ripe and Ruin a Every Other Freckle, kde bylo patrné, že vzájemná synchronizace mezi zpěvákem Joem a klávesistou Gusem docela zaostává. Joe místy zpíval trochu falešněji. Ale také nutno podotknout, že si toho mnozí v publiku ani nevšimli a světelné efekty tyto nedostatky úspěšně zakrývaly.

Setlist obsahoval ty největší hity, pár méně známých z dvou předchozích alb, ale i ty z nejnovějšího alba Relaxer. Diváci znali texty dobře a dávali to najevo. Samotný zpěvák dal několikrát publiku možnost projevit tyhle své znalosti jejich hudby a nechal ho zpívat místo sebe. Při písničce Taro křičelo celé Forum a při závěrečné a nejznámější Breezeblocks se refrén nesl celou halou.

Na závěr Gus všem poděkoval a slíbil, že tohle není jejich poslední pražský koncert. Kapela celou dobu měla téměř nulovou interakci s publikem. Na to jsou ale fanoušci alt-J docela zvyklí. Když přimhouříme oči nad nedokonalým zpěvem, byl koncert velmi vydařený.


Napište komentář

Petra Charvátová
O Petra Charvátová 72 Článků
Už od mala miluji muziku. Momentálně, a myslím, že už definitivně, jsem se našla v indie stylu - indie-rock, electro-indie, sad-core, desert rock apod. Hraji na bicí, kterým předcházelo spoustu jiných nástrojů. Mezi mé nejoblíbenější interprety patří Lake Malawi, The Kooks, The 1975,Glass Peaks, Banfi, Youth Club, LP, London Grammar,Arctic Monkeys, Linkin Park a spousty dalších.