Grape Festival zahájili melancholičtí Oh Wonder a Kodaline

Grape Festival 2018 | Foto: Marie Veselá, MonsterMusic

První den slovenského festivalu Grape je za námi a přinesl mnohá překvapení. Co se na piešťanském letišti událo?

Grape Festival se letos koná po deváté. Každoročně k našim slovenským bratrům druhý srpnový víkend na již tradičně vyprodané Letiště Pieštiany přináší to nejlepší z domácí i světové alternativní scény a ani letos tomu není jinak. Božská vystoupení interpretů doplňuje skvělá návštěvnická atmosféra, chytře využitý prostor a spousta zábavy na každém rohu.

Fotoreport: Grape Festival – Walter Schnitzelsson, PSH, Oh Wonder nebo Kodaline, 10. 8. 2018, Piešťany

Brány kempu se otevřely v pátek 10. srpna okolo deváté a vpustily dovnitř nemalý hlouček nejvěrnějších nadšenců. Do večera stanové městečko praskalo ve švech a podobně tomu bylo, i když nijak nepříjemně, i v samotném festivalovém areálu. Ten nabízí mnohé radosti ve velice přehledném rozložení. Na promenádě jídelních vozů se můžete občerstvit opravdu čímkoliv, co vás napadne, ať už máte chuť na čerstvé ovoce, bezlepkové panini nebo ten nejšťavnatější burger.

Hlavními pátečními taháky byli bezpochyby londýnské duo Oh Wonder a irská banda Kodaline

Oh Wonder, smíšená indie popová dvojka byla na Grape Festivalu poprvé. Nacvičilia si i slovenské představení, čímž si vysloužilia bouřlivý potlesk, ostatně stejně jako každá píseň, kterou za hodinový set zahrála. Prostředí živého koncertu dodává klidné hudbě Oh Wonder správný drive, díky kterému se i neznalý divák nenudí, a to ani nelze popsat taneční kreace, kterým se na pódiu oddávají. Duo vypadalo velice nadšeně, sdílelo totiž s fanoušky melancholii z poslední letošní show, jelikož se nyní po třech letech koncertování vrací domů a bude se pilně věnovat natáčení nové desky.

Na hlavní Grape stage je následně vystřídali Kodaline. Věrným fanouškům zahráli nejznámější hity jako All I Want, High Hopes či Raging, hraní však působilo trochu bez nálady. Nechali si sice od fanoušků podat slovenskou vlajku, která až do konce koncertu visela na mikrofonu, komunikace s publikem však působila trochu smutně a nezúčastněně. Kapela se také trochu prala s přírodou, ale ani silný vítr a déšť nezastavili jejich šlehající plameny a vystřelující konfety, ikdyž končily větrem odváté mimo publikum. Před hraním s námi dva ze zakládajících členů, Steve a Vinny, skočili na slovíčko, takže se můžete v nejbližší době těšit i na rozhovor! Z československé scény vystoupili PSH, Tata Bojs nebo Midi Lidi a také dostali svou zaslouženou podporu.

Asi nejvíc při prvním dni diváky překvapovalo počasí. Okolo třetí se nad letištní plání nenacházel téměř jediný mráček a tak slečny oblékaly plavky a kraťasy, které zas za chvíli běžely vystřídat za dlouhé kalhoty a plášťenky, protože z malé přeháňky se postupně stala pravá a nefalšovaná průtrž mračen. Je však nutno dodat, že bylo díky dešti letošní téma Koupele dotáhnuto do úplné dokonalosti. Na štěstí pro všechny se nemálo pódií nachází pod střechou, takže nebyl důvod k smutku. Například noční taneční radovánky v podání Ventolina,  Charlotte de Witte a dalších tak nebyly téměř ničím narušeny.

V sobotu návštěvníky čeká spousta mimohudební zábavy, po propršené noci snad i sluníčko a vystoupeení od australského vousatého boha Nick Murphy fka Chet Faker, indie hvězd alt-j a djské sety od Noisia či Wilkinson.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.