Jazzová událost roku: John Scofield s Überjamem přeplnili Archu

John Scofield | Zdroj: facebook.com

John Scofield je něco jako hudební Dorian Gray s lepším koncem – na jeho tváři jsou možná vidět vrásky, ale jeho hudba je stále krásná a mladá. V úterý 12. listopadu předvedl v pražském divadle Archa se svým uskupením Überjam procítěný jazz obrovských rozměrů. Těžko uvěřit, že se pánovi v letech rodí v rukou tak živá a energická hudba.

Byl to přesně rok a půl od chvíle, kdy Jazzdock uspořádal akci takových rozměrů, že by šel jejich houseboat s návštěvníky ke dnu, a proto se koncert konal právě v pražském divadle Archa. John Scofield vystoupil se svým projektem Überjam, jenž vznikl v roce 2002 zároveň s vydáním eponymního alba. Současná formace vystupuje pod názvem Überjam Deux, který je nový nejen kvůli změně obsazení, ale i kvůli novým prvkům elektra, díky kterým si tato senzace získala srdce mladších generací.

John Scofield vystoupil spolu se známým baskytaristou Andym Hessem, s kytaristou Avi Bortnickem a s vynikajícím bubeníkem Louisem Cato, který si také loni zahrál na Pražském hradě s Marcusem Millerem. Diváci měli možnost získat nepochopitelný pohled na partičku umělců, z jejichž nástrojů se linul naprosto fascinující a harmonický jazz, ale tvářili se, jako by dav jásajících lidí jen pár metrů od nich neexistoval a vůbec nic se nedělo. V tomto duchu odehráli více než dvouhodinový koncert plný energie. Na samotném Scofieldovi bylo vidět, jak svou hudbou žije a zpívá si tak při hraní neexistující text.

Čím déle se čekalo na příchod hudebníků, tím delší byl potlesk na uvítanou. Úvodní slova pořadatele zněla: ,,Někteří z Vás ho znají už od sedmdesátých let… ano, i takové mezi vámi vidím.“ A skutečně, Überjam přilákal mladé i starší generace. Zároveň i velkou spoustu cizinců, kteří tak dozajista získali vzpomínku na Prahu na celý život. Tentokrát se na koncertě nehrálo na – tančící vepředu, stojící vzadu – v rytmu jazzu se pohybovali všichni, i na balkóně a u baru s plastovými kelímky plnými piva a vína. Podlaha přímo duněla od rytmického poklepávání nohou návštěvníků přeplněné Archy.

V dnešní době není snadné oslovit publikum klasickým žánrem, a tak kytarista John, jehož muzika v rámci daného stylu snad už nemůže být lepší, sáhl po stále populárnější elektronické hudbě. Funky rytmy chvílemi až kosmického elektra měl na starosti kytarista Avi Bortnick. Vždy, když začal další song s elektro-předehrou, znělo to, jako kdyby měli na pódium každou chvíli přiběhnout spíše Die Antwoord. Když však začal hrát klasický a krásný jazz Johna Scofielda, neuměli jste si představit nic harmoničtějšího. Koncert příjemně gradoval z pomalejší klasiky prokládané elektrem do živějšího fusion a dokonce přišlo i kytarové sólo hudebního kouzelníka Scofielda – výlet do světa jazzu.

Na koncertě zazněly i songy z nového alba Überjam Deux. Podle jásotu publika se s největším úspěchem setkala pohodová skladba věnovaná zesnulému Curtisu Mayfieldovi, dlouholetému hudebnímu společníkovi Johna Scofielda, s názvem Curtis Knew. Jak řekl se smíchem sám Scofield: „Curtis always knew!“ Další ohlasy vyvolaly songy jako All Green Song či Torero.

Koncert Überjam bandu byl nepochybně jednou z největších jazzových událostí letošního roku, jak jej také prezentoval pořádající Jazzdock. John Scofield je umělec, který neztrácí krok s nelítostnou moderní dobou a ukazuje mladým i starým jak krásný, energický a moderní může jazz být. Již od sedmdesátých let jeho hudba ovlivňuje světovou jazzovou scénu a budeme doufat, že ještě hodně dlouho bude.


Napište komentář

Magdaléna Simonová
O Magdaléna Simonová 44 Článků
Mám ráda hudbu, koncerty, večírky a vše kolem. Studuju Sociologii a sociální politiku, hraju na saxofon a miluju jazz a elektro... jo a taky píšu o jídle.