Lindsey Stirling již podruhé protančila Prahou a přijede zase!

Lindsey Stirling | Foto: Jan Kobera, monstermusic.cz

V sobotu 11. července patřily pražské Žluté lázně všestranně nadané houslistce a tanečnici Lindsey Stirling. Bez hnutí k vidění nebyla – leda při zpěvu!

Tato mladá Američanka zavítala do Prahy už podruhé. Poprvé se tak stalo na podzim roku 2014, kdy svou energickou houslovo-taneční show omámila české publikum. Tentokrát se koncert odehrával venku pod širým nebem v prostorách Žlutých lázní. Ještě téměř hodinu po otevření areálu se táhly fronty čekajících fanoušků desítky metrů od vchodu – prodáno bylo na 4 000 lístků! Uvnitř byl zvolen jako rozehřívač DJ Friky. A tak se v příjemném podvečeru lidé pomalu začínali těšit na Lindsey, jejíž čas byl hlášen na půl osmou. Bohužel se dočkali až o více než tři čtvrtě hodiny později. Pak to však šlo ráz na ráz celých 90 minut.

Úvodní skladby Lindsey odehrála a odtančila sama se svými jedinými dvěma doprovodnými hudebníky – bubeníkem Drewem a klávesistou Gavim. Za neustálého hraní zvládala Lindsey Stirling hbitě a přesně své choreografie obsahující otočky, skoky, švihy s velkým rozsahem, hluboké záklony a spousty dalších prvků zapadajících do hrané skladby, pohybovala se jistými kroky po celé šíři pódia, až by se zdálo, že snad na ty housle ani nemůže stíhat hrát.

Na třetí kousek Moon Trance už dorazily také čtyři doprovodné tanečnice. Teprve pak si Lindsey dala chvíli oddech a přivítala se s publikem. Následovaly další skladby jako Master of Tides, Shadows nebo Take Flight. Pro potěchu svým herním fanouškům seskládala směsku soundtracků mimo jiné z Dragon Age či Skyrim s nechybějící projekcí na plátně, která spolu se stmívající se oblohou a rázností skladeb působila velmi silně. S gradací správného koncertu přišla na řadu Roundtable Rival, při které spolu sváděli boj Lindsey s houslemi a Gavi se zavěřenými klávesami. Oběma sekundovaly dvě tanečnice. Věřte, boj to byl nelítostný s napětím jako v ringu.

Velkým překvapením byla písnička Firefly – kousek, který není zatím uveden na žádném albu a který jako jeden z mála obsahuje text. A celý ho zpívá sama Lindsey ve svítící sukýnce. Obrovskou senzaci způsobil zatím největší hit Crystallize s bohatými efekty anebo zpívaná Shatter Me ze stejnojmenného alba.

Lze snad vytknout, že Lindsey zahrála pouze jeden přídavek a skončila přesně po 90 minutách. Ten přídavek stál ale opravdu za to! Další směska, tentokrát Beyong the Veil a Fantoma opery. Neskutečná síla i jemnost jak jinak než doprovázená světelnými efekty a projekcí byla určitě skvěle vybranou tečkou a zanechala ještě dlouho znějící ozvěnu ve všech, kdo tam byli. Byl to vážně skvělý koncert, spojení několika stylů hudby pod záštitou houslové linky, to vše při tanečních kreacích moc sympatické a komunikativní autorky. Pokud by to stále bylo málo, skvělá vystoupení tanečnic a proslavené klipy na pozadí mohly doplnit, co by případně chybělo. Rozhodně něco, co stojí za to zažít. Pokud jste to snad ani tentokrát nestihli, nezoufejte, Lindsey ve svých vstupech prohlásila, že se jí v Praze moc líbí a určitě zase přijede!


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.