Michal Prokop s kapelou oslavili třicáté narozeniny desky Kolej Yesterday

Michal Prokop a Framus Five | foto: Kateřina Postránecká, Monstermusic.cz

V sobotu 20. prosince se v pražském Foru Karlín odehrál klasický vánoční koncert Michala Prokopa, který zde společně s kapelou Framus Five pokřtil reedici alba Kolej Yesterday a zavzpomínal na staré známé.

Brány se otevřely v sedm večer a lidé pomalu zaplňovali nově otevřenou halu, která byla z větší části zastavěna místy k sezení. Odbyla osmá večerní a po akademické čtvrthodince sál zhasl a Michal Prokop s kapelou Framus Five nastoupili na pódium, aby poklidný večer odstartovali písní Poprvé a Naposledy ze stejnojmenného alba. Michal Prokop zrekapituloval, co nám přinesl a odnesl rok 2014, zmíněno bylo 25 let od revoluce, smutná zpráva, že umřel skladatel Petr Skoumal, a také fakt, že deska Kolej Yesteday slaví třicáté narozeniny.

Právě tato deska vyšla nedávno v reedici a byla pokřtěna společně s DVD a audio záznamem, zachycujícím loňský koncert, jenž byl zasvěcen televiznímu pořadu Krásný ztráty, který byl ukončen svým pětistým dílem. Během vystoupení zazněly veškeré známé písně jak ze starších desek, tak i z poslední nahrávky Sto roků na cestě. Na pódiu se objevili i různí hosté – prvním byl Vojta Dyk, působící v kapele B-Side Band. Ten si společně s Michalem Prokopem zazpíval skladbu Blues o spolykaných slovech, za což oba sklidili zasloužený aplaus.

Dalším hostem byla Sára Vondrášková, která vystupuje pod uměleckým jménem Never Sol a která má na svědomí úvodní píseň Lay Down k filmu Ve Stínu. Sára zazpívala skladu Stará píseň, jíž předělala k obrazu svému. Kapela Framus Five zmizela z pódia a zpěvačka si vystačila s klávesami a beatem z notebooku. Na akci byl pozván i Matěj Ruppert z Monkey Business. Ten si v týdnu způsobil zlomeninu nohy, když během svého vystoupení skočil do davu; lidé však namísto, aby zpěváka chytli, tak se rozestoupili. Proto Matěj na koncert nedorazil, přislíbil však svou účast na vánočním vystoupení v příštím roce.

Z pódia se ozvaly známé tóny písně Kolej Yesterday. Všem bylo jasné, že špunty ze šampaňského začnou létat halou. Na křest reeditované desky a záznamů z loňských Krásných ztrát dorazilo mnoho lidí, kteří měli s kapelou co do činění, jako skladatel Pavel Šrut či producenti desky. Mnoho hostů a delší proslovy daly za vinu tomu, že se křest táhl dlouhou dobu. Poté, co politá deska vlétla mezi lid, koncert pokračoval. Po sáhodlouhém křtu, jako by ale dav zatuhl a trvalo dlouho, než se dostal zpět na tu správnou notu. V závěru ze sebe však Michal Prokop s Framus Five vydali veškerou zbylou energii. Na poslední skladbu byli na stage pozvaní všichni hosté a společně si zazpívali píseň Zvolna. Fanoušci pak zvolna opouštěli Forum Karlín dostatečně odreagováni od předvánočního stresu. Mnoho z nich určitě odcházelo natěšeno na to, až jim Ježíšek přinese reedici alba Kolej Yesterday či záznam Krásné Ztráty Finále, nebo v tom nejlepším případě obojí.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.