Skvělé počasí a ještě lepší program, to byl hradecký Rock for People  

Rock for People | Foto: Nikol Hoangová, Monstermusic.cz

Letošní rok je pro jeden z největších festivalů Rock for People speciální v tom, že je rozdělen na dvě části. A právě první část proběhla od 4. do 6. června v Hradci Králové. Počasí více než přálo a program byl nabitý, co více si přát?

Po čtvrtečním poledni se začínali do areálu letiště v Hradci Králové sjíždět první nedočkaví návštěvníci Rock for People. Už ve čtvrtek byl program velmi pestrý, ale i tak byl počet návštěvníků ještě poměrně malý, což na škodu rozhodně nebylo. Před všemožnými atrakcemi, jako byl třeba skok volným pádem z plošiny umístěné šest metrů nad zemí, se tak netvořily fronty. Stejně tak jako před sprchami a záchody. Mezi účinkujícími prvního dne byli například Deathstars, Asking Alexandria nebo The Feud. Z české produkce to byli pak PSH, Skyline či Lola běží. Každý si tak našel to své. Pěknou závěrečnou tečkou bylo vystoupení formace N.O.H.A., které rozhýbalo značné publikum pod Red Bull tourbusem.

Podívej se na fotogalerii k Rock for People v Hradci!

Hlavním dnem byl pátek. A to už bylo velmi dobře poznat jak na počtu návštěvníků tak na programu. Český program utvořili třeba Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa, ale i kníže pornofolku Záviš. Zakázaný ovoce program energicky otevřelo. Vypsaná fixa se svojí ‚‚plachtou‘‘ (A4 s nápisem FIXA) předvedla klasický festivalový set. Záviše asi představovat moc nemusíme, dejme tomu, že jeho písničky nejsou vhodné pro děti a mládež. Ve stejnou dobu jako hrál on, hráli Hollywood Undead na velké stagi. Paradoxně bylo možné několikrát zaslechnout, jak lidé uvažují právě nad Hollywood Undead, či nad koncertem Záviše. Do toho ve stejnou dobu vedl o kousek dál Michal Hrůza svou kytarovou školu. Nemluvě o dalších pódiích a jiném programu. Za zmínku stojí mimo jiné i stoner-rocková kapela Red Fang, která celý program na Rock for People stagi odstartovala.

Již první den stálo za povšimnutí, že stejně jako loni, i letos měli možnost Rock for People navštívit hendikepovaní návštěvníci. A to díky Staropramen Festivaly bez zábran, o kterých jsme již s předstihem informovali. Je skvělé, že ani člověk na vozíčku se nemusí omezovat a obávat, že v polovině cesty v areálu zapadne a do poslední minuty se nehne.

Pátek i celý Rock for People patřil Limp Bizkit a Faith No More

Někteří návštěvníci opravdu přijeli až na páteční odpolední program, kdy hráli Limp Bizkit a později ještě legendárnější Faith No More. Kapelu okolo Freda Dursta mohli čeští fanoušci slyšet téměř před rokem na pražském Aerodrome festivalu (čtěte zde). Hlavní otázkou bylo, co si na sebe oblékne kytarista Wes Borland. Tentokrát to byl župan a klobouk zbohatlíka. Fred předvedl klasickou nu-metalovou párty. Jediným velkým záporem byla špatná projekce na velkých obrazovkách. To však nikomu nemohlo vadit při takových peckách, jako třeba Rollin či My Way.

Dokonalou show a nezapomenutelný zážitek o něco později předvedli Faith No More – největší tahák festivalu. Ačkoliv kulisy byly poměrně skromné (pouze květiny), show to byla neuvěřitelná. Skvělý zpěv a vyniknutí jednotlivých nástrojů nenechalo nikoho chladným. Trošku překvapením bylo, že setlist nezahrnoval skladby z posledního alba Sol Invictus. Došlo na skladby jako Easy, Superhero či We Care a Lot. Na tuhle partu se zkrátka vyplatilo přijet.

K dalším zážitkům zajisté patřilo premiérové vystoupení Three Days Grace. Ani těm totiž šťáva rozhodně nechyběla. Nový zpěvák Matt Walst přebíhal z jedné strany pódia na druhou a fanoušci byli ve varu. Podobně energickou show předvedli i We Are Harlot, kteří tu taktéž měli premiéru, ale ti na rozdíl od Three Days Grace jsou kapelou novou. We Are Harlot založil nyní už bývalý zpěvák Asking Alexandria, Danny Worsnop.

Jak byl pátek nabušený, sobota, poslední den, byla spíše odpočinková, ačkoliv rtuť dosahovala na sluníčku možná i padesáti stupňů. Díky Bohu, chtělo by se říci, že o fanoušky bylo postaráno tak, aby řádně mohli dodržovat pitný režim. Nápoje všeho druhu, a především všudypřítomné stánky Pivovarů Staropramen, které dávaly na výběr z mnoha možností chutí, barev i obsahu alkoholu v nápojích potvrdily, že skvělá muzika, krásné počasí a vynikající pivo prostě patří k sobě. Návštěvníci také hojně využívali možnosti pokropení vodou z hasičského auta.

Hlavní událostí bylo asi zrušení koncertu Dead By April kvůli bouřce ve Švédsku. Kapelu nahradili Shoshine. Tahle trojice si tak odbyla na tomto festivalu hned tři vystoupení na třech různých pódiích. Z programu vypadla i kapela Turbowolf, která byla nahrazena českými Znouzectnost. Na největší stagi sice kralovali nejprve Yellowcard, poté Julian Casablancas s The Voidz, ale o nic menší show předvedli tuzemští interpreti.

foto: Nikol Hoangová, Monstermusic.cz

Nejprve David Koller, který více než své sólové věci zpíval písně z dob Lucie, poté Vojtěch Dyk a jeho obrovský ansámbl B-Side Band. Taktéž skvělé vystoupení, a taktéž z dílny Čechů, předvedli Skywalker. Sobotní večer ale patřil jednoznačně britským Bastille, jež dosáhli nejednoho mokrého očka poměrně klidným, ale bohatým vystoupením. O něco méně klidné fanoušky nechal Flux Pavilion, který svým dub stepem připravil pořádnou afterparty.

Na tenhle ročník královéhradeckého festivalu se bude dlouho vzpomínat a podle nás jen v dobrém. Z programu si mohl každý vybrat dle svého gusta (byť nepochybně byly už jiné ročníky o něco bohatší) a počasí jen přálo. V celkovém shrnutí festivalu by mělo být také to, že areál byl poměrně o dost zmenšen. Ale lidí se zúčastnilo tak akorát, a tak se všichni vešli. Jsme zvědaví, co přinese plzeňská část.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.