Troye Sivan předvedl Praze krátkou, ale zato propracovanou a euforickou show

Troye Sivan | Zdroj: Live Nation

Australský fenomén Troye Sivan se včera premiérově představil Česku. V rámci turné k poslední desce Something To Give Each Other spolu s dvojčlennou kapelou a tanečníky divákům naservíroval pestrý set o čtyřech aktech s přídavkem, ten však se vším všudy utekl rychleji než by se od halového koncertu čekalo.

Zpěvák Troye Sivan se v posledních letech vyhoupl do podvědomí široké veřejnosti a není tak divu, že kromě pódií předních evropských festivalů jako Primavera Sound nebo Northside hraje i v arénách pro tisíce lidí. Jeden z hlavních představitelů LGBTQIA+ komunity (vedle zpěváků jako je Sam Smith nebo Lil Nas X) se do Česka podíval vůbec poprvé a bylo znát, že se mu české osazenstvo zalíbilo a že toto zalíbení fungovalo oboustranně. Nedělní večer zahájila drag queen Jodie Hash, která za DJ pultem odehrála mix techna a house a pomalu gradovala atmosféru na příchod hlavní hvězdy.

Čtěte také: Queer ikona Cari Fletcher vyprodala pražský klub SaSaZu

Pět minut po deváté hodině se na pódiu objevili tanečníci a za velkého potlesku z řad publika se dostavil i samotný Troye. Začalo se vypalovačkou Got Me Started a hned od počátečních podmanivých tónů bylo jasné, že ovzduší v holešovické hale Fortuna bude jedinečné. Umělec od začátku zpíval a synchronizovaně tančil se svým doprovodem a dohromady všichni působili jako jeden člověk. Šlo poznat, že do promyšlené choreografie bylo investováno spoustu času a že je nedílnou součástí propracované show. Na obrazovce situované uprostřed problikl název společný pro turné a poslední desku Something To Give Each Other a odstartoval se tak první ze čtyř hlavních aktů.

Silný začátek roztančil a dostal do varu celou halu a v podobném duchu se také pokračovalo. Píseň My My My z druhého alba Bloom pak přinesla ještě živelnější euforii. V publiku se začaly objevovat duhové vlajky a hromadně se všichni pustili do zpěvu. Na úkor právě povedené choreografie to čas od času schytal zpěv, který se nahrazoval předtočenými vokály – to však k popovým koncertům už tak nějak alespoň trochu patří. Když je řeč o nedostatcích, Troye se také omlouvá a bere na sebe chybu ohledně zkomoleného názvu Prahy na oficiálních tričkách prodávaných na koncertech k probíhajícímu turné a oznamuje, že Česko je jediná země ze seznamu, kde ještě předtím nikdy nehrál. Mimo jiné také prozrazuje, že aktuální deska byla nahrávána v konceptu živé show a byla dělána pro diváky, kteří jsou její součástí.

Zpěvák pro každý akt měnil svůj outfit a měnilo se také dění na pódiu. Kromě tanečníků s ním na stagi byli také bubeník a multiinstrumentalistka, která během večera střídala klávesy za kytaru a zase zpět. Na obou stranách pódia stálo železné lešení, které jako rekvizitu k některým písním využívali právě Sivanovi mistři pohybu. Troye si hrál s tanečníky a tanečníci si hráli s ním. Nechybělo flirtování, doteky a ani líbání. Celý koncept doplňovaly estetické vizuály, zářící neony a oslňující reflektory. Pro vybrané části vystoupení se promítal záznam kamery, která sledovala zpěváka, jak třeba zrovna skotačil na posteli nebo laškoval s kolegy na pódiu.

Čtěte také: PVRIS v Praze předvedli nefalšovanou radost z hraní

Během pomalejší části třetího aktu se bez jakéhokoliv nabádání hala rozzářila svítícími mobily a tanečníci si mohli odpočinout. Veškerá pozornost padla na zpěváka a jeho emotivní projev. Synthpopová pecka One of Your Girls vzala prostor celému následujícímu partu a zde pouze krátce zamrzelo, že se jeho ženská alter persona z oficiálního videoklipu objevila pouze na obrazovce a nepřenesla se přímo na pódium. Během coveru 1999 od Charlie XCX, kde Troye hostuje, skákaly celé zástupy a davové šílenství neopadalo, ba se naopak jedině stupňovalo. Troye si ve zkratce podmanil celou halu. O závěr celého večera se v přídavku postaral megahit Rush, během kterého nechyběla ani choreografie objevující se nejen ve videu, ale i na coveru singlu či merche. Nadešlo loučení a s ním i menší smutek, že to celé mohlo trvat o něco déle.

Většinu času včerejšího koncertu vyplnily písně z posledního alba, které bylo až na poslední položku uzavírající Troyeho opus odehráno kompletně. Debutové album Blue Neighbourhood zůstalo beze zmínky a z povedeného EP In A Dream z roku 2020 se zase opomenuly všechny povedené singly z této éry. Právě proto je velká škoda, že celé vystoupení trvalo něco kolem hodiny a deseti minut, když silného materiálu má multitalentovaný Australan ještě alespoň na jednu další čtvrthodinku. Nebýt kratší stopáže koncertu, nebylo by nedělnímu večeru co vytknout. Halový koncert světové hvězdy by však přece jen měl trvat o něco déle.

Troye Sivan si své místo na výsluní vydobyl zaslouženě a vypovídalo o tom také fanouškovské zastoupení haly, které rozhodně nebylo malé ani znuděné. Všichni přítomní nyní jistě doufají, že se u nás umělec zastaví znovu a zůstane s námi o něco déle – snad i se zajímavou budoucí tvorbou.


Napište komentář