Two Gallants se ukázali jako kapela mnoha tváří

Galanti konečně zavítali do Prahy. Jejich předskokani Please the Trees navodili v Meetfactory potřebnou atmosféru a koncert sanfranciských kumpánů mohl začít.

Meetfactory plísnáčům slušela. I když neměli času nazbyt, stihli zahrát jak písničky z nově povedené  desky Carp, tak i své starší klasiky. Od Please the Trees publikum vědělo, co čekat. Rozhodně  je nezklamali. A i když jim občas zaskřípal zvuk, za blikotu modročerveného světla a Havelkova šamanského hábitu se mnozí zmítali v tanci a jen neradi nechali domácí kapelu odejít.

A na řadu mohlo přijít  očekávané americké duo. Muzikantů, co hrají ve dvou, není mnoho, ale Gallants změnu neplánují, ve dvou si prý vystačí. Ačkoliv  popisek  “folková dvojka” nezní zrovna dvakrát přesvědčivě, po pár písničkách i ten, co si je nikdy neposlechl, pochopil, že tady není řeč jen o folku. 

Two Gallants se objevili na pódiu ve vší nenápadnosti, na židličce rozloženou americkou vlajku, a po obvyklém uvítání vybalili první song. Despite What You’ve Been Told je starší kousek, ale na začátek potěšil. Stejně jako Please the Trees pak hráli od všeho něco. Co bylo ale zřejmé, chtěli, aby je diváci slyšeli jako kapelu, která není na jedno brdo.

Přímo si libovali v kontrastech, míchali své pomalé balady s rychlými písněmi, občas zazněla víc folková klasika a připojila se harmonika. Každá píseň byla jiná, ale Adam a Tyson mezery mezi nimi vynechávali, nechali celek plynout a dav unášet. Klavírová balada Fly Low Carrion Crow zromantičtěla večer a přidala jemnost a stesk, na My Love Won’t Wait se dobře ukázaly přechody a kytara a Invitation to The Funeral  přímo rezonovala při klávesovém opakujícím se pochodu.    

Publikum jásalo a dychtilo po přídavcích. A i když to ze začátku tak nevypadalo, Two Gallants znovu přišli na scénu a fanoušky utěšili. Nebyl to tak promyšlený set songů a muzikantům už trochu ubylo sil, ale stále bylo co poslouchat. Jejich vystoupení by se dalo přirovnat k delšímu filmu, co neurazí, párkrát dojme, může i naštvat. Ale rádi se na něj díváme znova. Přesto Two Gallants nejsou tuctová kapela a jak někdo už kdysi podotkl, jsou chvíle, kdy “hejbaj planetama”.

 


Napište komentář