Vyškovský big band rozehřál nejedno srdce

Vyškovský big band | Foto: Bořivoj Hájek

V sobotu 14. prosince proběhl v Besedním domě ve Vyškově koncert ke 30. výročí založení místního orchestru. Pro všechny přítomné byla akce zpříjemněním předvánočního času.

Něco málo po půl sedmé se foyer Besedního domu ve Vyškově začalo plnit lidmi především zralého věku, i přesto se zde našlo mladší osazenstvo. Ti nejžíznivější se občerstvovali u baru svěžími drinky, když ostatní pomalu zasedali na svá místa. Ve vánočně vyzdobeném sále visel nápis, který upozorňoval na kulaté výročí orchestru.

Po sedmé hodině se jeviště zaplnilo členy orchestru (mezi nimiž jsou také dámy) ve slušivých oblecích, které byly doplněny červenými motýlky. Po vstupu jednoho z dirigentů, Mojmíra Bártka, jenž byl oblečen do padnoucího bílého saka, zazněl potlesk. Celým večerem provázela milá moderátorka ve fialové róbě Monika Brindzáková, která své entrée zpříjemnila vtipnou vsuvkou. Po první skladbě z repertoáru Glenna Millera následovala skladba Oblak, kde si sólo střihla Tereza Pantůčková na altsaxofon. Na pódium poté vystoupal nadaný a zkušený sólista Karel Zelníček, jenž zazpíval píseň Říkej mi to prosím potichoučku doplněnou sólem na flétnu, a píseň Granada.

Druhým dirigentem orchestru je Tomáš Dorazil, který se s kolegou Bártkem střídal. Po dozpívání přišla na řadu gratulace panu Zelníčkovi, který letos oslaví 79. narozeniny a vedoucímu kapely Jaroslavu Novákovi, jenž slavil šedesátiny. Další píseň zazpívaná Monikou Klúčovou byla z muzikálu West Side Story.

Po přestávce trvající patnáct minut přišel na jeviště charismatický host, český Louis Armstrong, František Satchmo Procházka. Zazpíval (a také zahrál na trumpetu) čtyři písně z repertoáru mistra Armstronga: Hello Dolly, Wonderful World, Blueberry Hill a Mack the Knife. Mnozí z nás si podupávali do rytmu těchto jazzových evergreenů. Galantní vsuvkou mezi skladbami byla jeho žena, která nás díky svému kouzelnému projevu přenesla do atmosféry třicátých let. Před odchodem z pódia pan Procházka popřál všem: „ A mějme se rádi.“ Další na řadu přišly písně s vánoční tématikou, které všem připomněly blížící se Vánoce. První skladbu Gloria od Jaromíra Hniličky začal orchestr vážným sborovým nápěvem s náhlým jazzovým nástupem. Další na řadě byly Ave Maria a skladba Vánoční Cherry složená Mojmírem Bártkem. Cherry tu překvapivě není brandy, ale jméno dirigentova psíka.

Zajímavým zpestřením večera bylo odehrání klasických koled v jazzovém rytmu. Poslední skladbou, která zazněla, byl hit Glenna Millera s názvem In the Mood. Po hřejivém potlesku přidal pan Bártek přídavek pro uspokojení hlediště. Celý koncert trval něco málo přes hodinu a věřím, že všichni zúčastnění posluchači si ze sobotního večera odnesli příjemný kulturní zážitek .


Napište komentář

Jaroslav Štěrba
O Jaroslav Štěrba 49 Článků
Jsem člověk, který má rád hudbu z jakékoliv stránky. Ale moje srdce táhne k elektronické hudbě, a to především k house. Prozatím jsem studentem České zemědělské univerzity. Nyní studuji inženýrský obor - Udržitelný rozvoj biosféry. Mezi mé koníčky patří Djing, hudba, tanec, kamarádi, volejbal, plavání.