Years & Years se Praze hned napoprvé zalíbili

Britská elektro-popová kapela zavítala na svou první návštěvu do České republiky. V sobotu rozburácela celé Forum Karlín.

Jako svou předkapelu si Britové vybrali zahraniční Klyne z Nizozemska. Velmi příjemně kapela odpovídala žánrově i náladou nadcházejícímu programu, a proto navodila skvělou atmosféru mezi těmi, kteří neotáleli až na hlavní hvězdu a dorazili nasávat hudební pohodu načas.

Po půlhodince pódiových změn nastal diváky nedočkavě vyvolávaný vstup kluků z Years & Years. Postupně se objevovali hudebníci – bubeník, klávesista a kytarista, vzápětí frontman, zpěvák a klávesista v jednom Olly Alexander. Jeho vstup nezkazil ani odlišující se oděv, který vypadal, jako by si zpěvák omylem přibral basketbalovou tašku svého většího bratra. Nevadí, originalita se cení, i když jen v odívání. Naposledy dorazily dvě zpěvačky, které Ollyho zpěv obohacovaly po celou dobu vystoupení.

Po pomalejším rozjezdu s akustickou Foundation a už daleko silnější Take Shalter zpěvák konečně přivítal přítomné. Nemuselo se říct nic zvláštního, aby se vznesla ohromná vlna nadšení.

V podobném duchu proběhl celý koncert. Kapela sjela postupně téměř všechny kousky ze své prvotiny Communion, včetně extra užívací Desire v závěru hlavního programu. Kromě toho přidala pár dalších a nezapomněla ani na covery. Prvním z nich byla směs Dark Horse od Katy Perry a Hotline Bling od Drakea. Druhý cover překvapil v přídavku, když kluci rozjeli lehce zpomalenou verzi Toxic od Britney Spears, čímž roztančili i ty, kteří doposud váhali. Naprostý závěr nechal pořádně vyznít rádiovému hitu King.

Jediné, čeho byla škoda, je skutečnost, že zvuk nebyl úplně zkorigován. U předkapely jsem tomu nepřikládala takovou váhu, co si budeme povídat, jsme tady na to zvyklí. U Years & Years už mě to trochu mrzelo, protože slova často zanikala v hlasité směsi tónů nástrojů a zpěvák v šortkách pak tak docela se zbytkem neladil. A nebylo to špatným umístěním na ploše.

V průběhu se odehrávala střídmá komunikace, která vyvolávala silné a nadšené reakce. Přítomní se zabavili vybíjecím hopsáním, párovým jiskřením i jen tak klidovým postáváním a užíváním. Vcelku se ale kapele podařilo vytvořit příjemný 75minutový koncert. Jako úvod pro české publikum uspěl velmi dobře. Uvidíme, jestli si tento status hoši dokážou dlouhodobě udržet.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.