Kytarista Stringcreeper: Valpurt byli zrozeni v ohni, tak se nespalte

Valpurt (Stringcreeper uprostřed) | Zdroj: Valpurt

Kytarista Petr Čepelák (jinak též známý jako Stringcreeper) ve své kapele Valpurt spojuje několik metalových subžánrů, zejména pak thrash a black. V hudbě této mladé kapely je slyšet úcta ke klasickým vzorům stejně jako vlastní autorský vklad. Před nedávnem vyšlo jejich první EP s názvem Zrozeni v ohni.

Petře, nejdříve prozraď, jak se dali Valpurt dohromady. Byli jste skutečně zrozeni v ohni?

Projekt Valpurt vznikl již na začátku roku 2017. S kamarádem na střední škole jsme měli představu o založení studiového projektu v duchu severského black metalu. Vydali jsme dvě dema, která jsme nahráli doma přes starou zvukovou kartu, a umístili jsme je na různá metalová fóra, avšak kýžený výsledek se nedostavil. A tak na začátku letošního roku vznikla nová sestava Valpurtu s novou filozofií a show. V únoru jsme nahráli první EP ve studiu v Praze. A ano, Zrozeni z ohně rozhodně jsme, Valpurt z ohně zrozen byl, tak ať se nespálíš!

Zahrnovala nová filozofie i přesah ke klasickému thrash metalu, který je u vás občas dost slyšet? A které kapely tohoto subžánru patří k vašim oblíbeným?

Nová filozofie hlavně zahrnovala nelpění na určitém stylu. V dnešní době mi přijde, že si každá druhá kapela určí styl, který chce hrát, a toho se drží. Když si dnes poslechnu nové kapely, přijde mi, že mají skoro stejný sound (samozřejmě čest výjimkám). Valpurt se snaží tvořit muziku vlastního ražení ovlivněnou různými styly metalu 80. a 90. let minulého století. Na EP tak můžeme slyšet skladby, které se nesou v klasickém old school thrash nebo speed metalu (Mrakomor či Mistr Inkvizitor), jako protipól ale můžeme slyšet také klasické black metalové skladby (Tmou křídla obvinuta nebo Železnej kříž). Vycházíme z kapel jako Slayer, Master’s Hammer, Bathory, Nargaroth, Dissection, Immortal, ale třeba i Agalloch. Je toho doopravdy spoustu.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Ve světě extrémního metalu. 5 alb, které přinesl rok 2018

Jak u vás funguje psaní nových skladeb? Máte určené, kdo píše hudbu a kdo texty?

Takhle to určené nemáme. Většinou se přijde s nápaditým riffem, do kterého se pak vymyslí text na určité téma, pak se sejdeme a vše se doladí do finální podoby. Zpravidla vymýšlí texty náš basák nebo náš dvorní textař, který napsal výborný text k písni Tmou křídla obvinuta. Riffy většinou vymýšlím já, nebo s basákem napůl.

Jak došlo k nahrání vašeho prvního EP? A jak probíhalo focení obalu?

S novou filozofií přišla i myšlenka živého vystupování, a proto jsme chtěli mít nahraný kvalitní materiál k naší prezentaci. Spojili jsme se s výborným zvukařem Janem Fatrdlou, u kterého jsme v únoru nahráli pět písniček, a tak vzniklo EP Zrozeni v ohni. Focení obalu probíhalo na východní straně Plešivce, kde bylo zachyceno nejen zrození Valpurta, ale i počátek nového věku ve světě tvrdé hudby.

Jaké máte nyní kromě živého vystupování ambice? Počítáte do budoucna s řadovou deskou?

Co se týče řadové desky, silného materiálu máme dostatek, takže rozhodně v budoucnu bude. Uvidíme, jaké ohlasy bude mít EP – zatím mohu s potěšením říci, že jsou velmi dobré. Ambice máme rozhodně nejvyšší, kromě živého vystupování plánujeme na začátku května natočit náš první videoklip k písničce Mrakomor, což bude poměrně velký projekt, ale věřím, že se vydaří a fanoušci se ho v létě dočkají. Dále je k dispozici limitovaná edice CD k našemu EP Zrozeni v ohni.

Je ještě něco, co tu o Valpurt nezaznělo a co stojí za to říct?

Na prvním místě hlavně to, že název Valpurt vznikl ze staročeského slova a znamená čaroděj.

Jinak bych chtěl poděkovat za rozhovor a doufám, že se s fanoušky uvidíme na živých vystoupeních, protože Valpurt očaruje a posedne svojí hudbou každou živou i mrtvou bytost.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 387 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky