5 důvodů, proč si poslechnout Sabinu Ludányiovou

Sabina Ludányiová | Zdroj: facebook.com/SabinaLudanyiova

Sabina Ludányiová se svou doprovodnou skupinou hraje pohodovou alternativu, která je místy laděná do popových ale i rockových odnoží. Hraje od roku 2015 a vydala dvě alba. To poslední vyšlo během loňského roku. Proč byste si ji měli poslechnout?

Čeština je jejich

Sympatická zpěvačka Sabina Ludányiová působí se svou pražskou kapelou již od roku 2015, kdy o sobě dala vědět debutovým autorským albem Nahá a chvíli na to založila i celou dosavadní skupinu. Minulý rok představila druhé album Maják. Hudbě se věnuje od čtrnácti let, pracuje ale ve zdravotnictví a denně zachraňuje lidské životy – odtud tedy čerpá inspiraci k textům.

Čtěte také: VIDEO: Studiový projekt Light47 přichází z letním singlen Sunlight

Jsou profesionálové ve svém oboru

Od prvních tónů je v hudbě cítit značná profesionalita. Tomu rozhodně napomáhá fakt, že součástí tohoto hudebního projektu je Michal Navrátil – multiinstrumentalista a skladatel, fungující zde jako klávesák, který několikátým rokem studuje obor Zvuková tvorba na HAMU a je studentem Petra Maláska na Pražské konzervatoři. Pomocná vokalistka a houslistka Nelly Helclová vystudovala na HAMU obor housle a dále pokračuje na Anton Bruckenr Privatuniversität v rakouském Linci. Naopak baskytarista Vojtěch Gavenda skládá hudbu pro hudební spolek DeFormace, v němž leta účinkuje i coby herec. Kytarista Jiří Pilát a bubeník Petr Kupka mají spoustu hudebních zkušeností z dalších předešlých kapel.

Zpívají o lásce, citech a není to klišé

Z velké části se Sabina v textech vypisuje ze svých citů, a tak je jich hodně o lásce. Mohlo by se to zprvu zdát jako klišé. Jen málo interpretů se věnuje ve svých textech něčemu jinému, než jsou právě city. Pokud se ale zaposloucháte, musíte uznat, že snad v každém textu naprosto bravurně dokazuje, jak krásně si s češtinou umí hrát. V textech se odráží í přemítání nad životem a motivace jít za každých okolností dál a nevzdávat se.

Čtěte také: Brutal Assault letos proběhne v kapesní verzi jako Josefstadt

Skvěle hrají naživo

Najdete si novou oblíbenou kapelu. Moc se vám líbí, má skvělou hudbu, super texty. Těšíte se na koncert, ale tam zjistíte, že vás vlastně nebaví. Něco tomu prostě chybí. Stává se to velmi často právě u nepříliš známých skupin. V živém vystupování nejsou zajetí, jsou nervózní, snaží se být dokonalí a ono to nejde. Sabina si společně s kapelou ale na nic nehraje a v tom je její nepopsatelná síla. Budete mít pocit, že se pro živé hraní narodili.

Nebojí se křížit styly

Její repertoár tvoří rockovější kousky “od podlahy”, které na koncertech roztančí publikum, ale i balady, s nimiž se poté na v závěru louč. V obou případech je jako ryba ve vodě. Hudební doprovod v podobě kláves a především houslí dokresluje veškerou atmosféru. Oba nástroje navíc přidávají na zajímavosti a vystupují ze zajetých kolejích pop rockových skupin.

Čtěte také: Foto: David Koller – Lucerna Music Bar Open Air, 28. 7. 2021, Ledárny Braník

Letní koncertní šňůra

O umu celé kapely se ale můžete přesvědčit právě teď na letních koncertech. Během srpna vystoupí na několika slavnostech: 4. srpna ve Vodňanech, 7. srpnaNymburce, 13. srpna v Benešově u Prahy na Benešov City Live a nakonec 15. srpna Mostu.


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 360 Článků
Hudba je život! I po těch letech se jí nevzdávám ani teď, kdy už je v dosavadním životě těžší si na ni udělat pořádně čas a věnovat se jí. Miluju punkrock, rock (na tom jsem vyrostla), určité odnože metalu, ale stejně tak mám občas chuť na vážnou hudbu nebo ska. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.