Byl Elvis Presley Justin Bieber své generace?

Elvis Presley | Foto: twitter.com

Dva obdobně velké fenomény – Elvis Presley a Justin Bieber, jen každý ze zcela jiné doby. Zatímco první jmenovaný je mnohými považován za jednoho z nejzásadnějších umělců 20. století, druhý po celou dobu své kariéry naráží na nepřeberné množství jak příznívců, tak i odpůrců. Co mají tito dva společného a nebyl Elvis Presley náhodou Justin Bieber své generace?

Můžete je milovat a můžete je nenávidět, obrovský celosvětový úspěch jim ovšem nikdo nezapře. Dělí je od sebe 60 let a zcela rozdílné éry jak hudby, tak i historie – zatímco Elvis Aaron Presley se narodil čtyři roky před vypuknutím druhé světové války, Bieber své dětství prožil v poměrně klidných 90. letech minulého století. I přes tento obrovský časový rozdíl je ale nejedna věc spojuje.

Justin Bieber se již během svého mládí naučil na několik hudebních nástrojů, od kytary, přes bicí a trubku až po piano. Presley si během let strávených na střední škole vybudoval základy hraní na kytaru a naučil se též na piano, na rozdíl od kanadského zpěváka ale nikdy nedocházel na profesionální lekce a nebudeme-li počítat občasné rady od svých blízkých, byl to prakticky samouk.

Hra na hudební nástroje ale nebylo to, čím oba prorazili do světa. Byl to zpěv. Počátek mimořádného úspěchu obou interpretů vesměs spočíval v tom samém – po nahrání několika coverů zaujali důležité lidi v hudebním průmyslu. Justina Biebera si díky videím na YouTube všiml Scooter Braun ze So So Def Recordings a Elvis může za své objevení vděčit Samu Phillipsovi, šéfovi Sun Records, kam později proklamovaný král rock’n’rollu přišel jako sedmnáctiletý nahrát covery písní My Happiness a That’s When Your Heartaches Begin jako dárek pro svou matku.

Křivka Bieberovy slávy zamířila vzhůru za velké pomoci internetu a především již zmíněného YouTube, o tom není pochyb. Kdo by si však myslel, že Presley na tom byl jinak, mýlil by se. Presleymu také výrazně dopomohla tehdejší rozmáchající se média a ptáte-li se jaká, odpověď najdete ve svém obývacím pokoji. Právě působení v televizi, která v padesátých letech zažila obrovský boom, rozšířilo veřejně povědomí o tomto umělci z jihu USA.

Jedna z věcí, které jsou Bieberovi nejčastěji vyčítány, je velikost jeho úspěchu v poměru s vlastní odvedenou prací. Jako světová megastar je obklopen četným týmem profesionálů, kteří mají na starost záležitosti různých druhů – od rad ohledně jeho image až po samotné psaní a skládání písní. Výrazně jiné to ale nebylo ani u rock’n’rollového idola. Přestože má totiž na kontě dvě desítky studiových desek a spoustu dalších počinů, jen minimální procento napsal Elvis sám. Oba dva tak spíše než jako interpreti prorazili jako performeři.

Kontroverznost je dalším tématem, které bývá často s Bieberem spojováno v negativním smyslu. Skandály s marihuanou, styl oblékání i celkový způsob života – tyto záležitostí patří mezi nejčastější body, kterých se kritici Biebera drží. Jako takto kontroverzně působí zpěvák na některé z nás, se špatnými reakcemi na podobnéneduhy se potýkal i Elvis. Liboval si v luxusu, na svou dobu nosil dost nekonvenční oděv a byl součástí rock’n’rollové scény, kterou ačkoli někteří milovali, jiní jí, jak už to tak bývá, pohrdali. Tedy zhruba jako je tomu u nynějšího popu.

Spolu s porušováním konvencí souvisí i status těchto zpěváků. Oba jsou považováni za kulturní ikony a trendsettery. Spousta lidí tak v dnešní době vypadá od vlasů až po boty jako Justin Bieber, no narazit před 50 lety na fanouška stejně inspirovaného Elvisem též nebylo nic těžkého. A renomé kam přijde, tam fanynky křičí a brečí mají bezpochyby společné. Vzniklý fenomén tak ani u jednoho není pouze o hudbě, ale z velké části hlavně o image. 

Pochopitelně je ještě brzo na to, abychom mohli tuto dvojici porovnávat v každém jednotlivém aspektu. Justin Bieber je v porovnání s Elvisem de facto ještě stále na počátku své slávy a kdo ví, kam se jeho kariéra bude ubírat.

Různé podobnosti mezi oběma umělci, ať už ty pozitivní či negativní, ale bezpochyby stojí za zmínku. A to obzvlášť v době, kdy je mezi nimi společností vytvářen takový kontrast, že zatímco je Elvis zařazován mezi to nejlepší, co hudba kdy nabídla, o Justinu Bieberovi ti samí lidé prohlašují, že patří mezi odpad hudebního průmyslu.

Výše popsané skutečnosti však vyvolávají pochyby nad relevancí takového tvrzení. Jestli to však Bieberovi na jeho hodnotě přidává či Elvisovi naopak ubírá, to už necháme posoudit vás.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.