TIP REDAKCE: 10 žen, které ovládají žánr R&B

Kali Uchis, H.E.R., Ari Lennox (zleva) | Zdroj: facebook.com

R&B již dávno není dominantou jen velkých hvězd jako Beyoncé nebo Rihanna. V poslední dekádě žánr zaznamenal obrodu a vytvořil prostředí pro novou generaci mladých a výrazných žen, které si svým originálním zvukem podmaňují celý svět. Zde je těch deset nezajímavějších!

Žánr rhythm and blues, zkráceně R&B, vyrostl z hudby afroamerické komunity ve čtyřicátých letech a býval popisován jako míchající urban, rockové i jazzové vlivy. Dnes se pohybuje také na hranicích hip hopu, který tím zjemnil a zpřístupnil pro velké množství potenciálních posluchačů a umělců, mezi kterými vyrůstá velké množství talentů.

Ella Mai

Téměř pětadvacetiletá Britka Ella Mai se původně snažila prorazit televizní cestou v pořadu X Factor. To se jí nevydařilo, ale o rok později si jí všiml americký producent DJ Mustard, uzavřel s ní smlouvu a společně vydali několik EPs. Její debutové eponymní album vyšlo loni v říjnu a obsahovalo dva veleúspěšné hity Boo’d Up Trip. Ty jí vysloužily jednu cenu Grammy, tři Billboard Music Awards a nejedno další ocenění.

Čtěte také: Ariana Grande poprvé v Česku: Poblouznila celou O2 arenu a neunikl jí jediný tón

Navíc jste ji mohli vidět jako předskokanku Ariany Grande na evropské části jejího letošního světového turné. Její otec je Ir a matka Jamajčanka. Jméno zpěvačka získala po americké jazzové bohyni Elle Fitzgerald, kterou její maminka milovala.

Ari Lennox

Label Dreamville se pyšní několika špičkovými rappery, zástupce R&B mají zatím jen jednoho. Je jím Ari Lennox, která je zároveň i jedinou ženou v této skupině. Své jméno si zvolila podle filmu Tajemná zahrada, kde se objevuje postava Mary Lennox.

Čtěte také: Rapper Bas z labelu Dreamville vydává krátkou sbírku Spilled Milk 1

Původně s labelem pouze spolupracovala na albu dalšího člena Omen i psaní písní pro Rihannu, vedoucímu J. Coleovi se však tak zalíbila, že se ji rozhodl přijmout pod svá křídla. Její zvuk The Gateway popisuje jako úspěšné spojení individuálních kousků Motown, moderního R&B a new-age soulu.

H.E.R.

I Gabriella Wilson, známá pod uměleckým jménem H.E.R. (Having Everything Revealed, ve volném překladu: Již jsem vše odhalila – pozn. red.) zkoušela štěstí přes soutěž – v pořadu Next Big Thing od amerického Radio Disney již ve dvanácti letech zářila jako klavírní virtuoska. O sedm let později začala vydávat EPs, které si vedly tak dobře, že se hned její první album dočkalo celkem pěti nominací na Grammy.

Čtěte také: 5 hudebních hvězd, kterým blackbear propůjčil své kouzlo

Dcera Filipínky a Afromeričana se téměř nikdy neukazuje bez slunečních brýlí, za kterými během každého koncertu i rozhovoru skrývá svou identitu. Tento prvek je vzhledem k jejímu uměleckému jménu vcelku ironický, zpěvačka tím však odkazuje sama na sebe. Říká, že když byla schopná psát extrémně osobní texty k baladám, naživo své problémy a strasti nikdy neuměla dát najevo.

Mahalia

Nejmladší, pouze jednadvacetiletou zástupkyní, je Mahalia Burkmar vystupující pouze pod svým křestním jménem Mahalia. Svou první píseň napsala v osmi letech a ve třinácti si ji k sobě upsala velká nahrávací společnost Asylum Records, protože doufala, že od ní v budoucnosti může očekávat velké věci.

Zatím vydala dvě EPs, spolupracovala mimo jiné s Ellou Mai Burna Boy a dokonce se vyznamenala jako herečka ve filmu Brotherhood, kterému také přispěla v soundtracku.

Jorja Smith

Dalším vodítkem k tomu, že dobrá R&B zpěvačka má smíšený původ, je i Jorja Smith se svými neobyčejnými jamajsko-anglickými kořeny. Nebyla sice účastníkem žádné soutěže, ale rapper Drake hned její hned druhý track ze SoundCloudu označil za svůj momentálně nejoblíbenější – dokážete si představit, jak dlouho trvalo, než Jorja vystřelila ke slávě. Hudbě se věnovala už na střední – chodila na hodiny hoboje a klasického zpěvu a z hudební výchovy složila i anglickou maturitu.

Čtěte také: Něco mezi Gorillaz a sólovkou. Frontman The Wombats představuje nový projekt

Z celého výběru našich zpěvaček má nejblíže soulu a R&B v jeho klasickém pojetí minulého století, ačkoliv se nebrání experimentům. Její poslední singl Be Honest za účasti zpěváka Burna Boy se mnohem více blíží k lehkému tanečnímu stylu afrobeat, který jí také velice sluší.

Alina Baraz

Alina Baraz se nevymezuje jen na žánr R&B. Stejně jako zpěvák Khalid, se kterým spolupracovala třeba na skladbách Floatin’, nebo Electric, experimentuje s výrazněji popovějším nádechem. Se svými ukrajinskými rodiči vyrostla v Ohiu a s jejich podporou se věnovala studiu klasické hudby.

V 19 letech se rozhodla přestěhovat do Los Angeles a usilovat o profesionální hudební kariéru. Jejího talentu si všimla kapela Coldplay a pozvala si ji jako předskokanku na posledních osm severoamerických koncertů v rámci A Head Full of Dreams Tour.

Jessie Reyez

Zástupkyní Kanady a jejího hudebně nejvýznamnějšího města Toronto je osmadvacetiletá Jessie Reyez. Velice specifický hlas na nahrávce Figures jí přinesl v roce 2016 obrovský průlom a dovedl ji také k mnoha oceněním a několikanásobné textařské spolupraci s Calvinem Harrisem, mimo jiné i na nejprodávanější písni v Británii za rok 2018 One KissDua Lipa.

Čtěte také: Hilltop Hoods se navrátili do Prahy s osobitou energií a deskou The Great Expanse

Reyez je dítě kolumbijských přistěhovalců, takže má vřelý vztah k latinsko-americké kultuře. Ačkoliv píše převážně anglicky, některým skladbám vytváří i španělské verze. Autorka se navíc nebojí říkat věci tak, jak jsou, proto je dobře, že je lze poslouchat ve více jazycích. Otevřeně a neotřelým způsobem v písních mluví o zneužívání v hudebním průmyslu, osobní bolesti a různých typech vztahů, které zažila. Také si sama sebe zahrála ve filmu Někdo skvělý od Netflixu.

Kali Uchis

Z Kolumbie do Spojených států přicestovali také rodiče Kali Uchis a ačkoliv se v Americe zpěvačka narodila, část své dětství strávila na jižnějším kontinentu. Od mala hrála na piano a saxofon a v pozdějších letech ji chytla fotografie a film, kvůli tomu také chodila často za školu. Zájem o focení ji dovedl k vytváření vlastních obalů k písním, psala i básně, nikdy však nečekala, že by se sama později věnovala i hudbě.

Prosadila se však velice dobře. Dokonce letos na jaře odehrála společné turné s kolegyní Jorjou Smith. Jako umělecké jméno začala používat dětskou přezdívku, kterou jí vymyslel její otec. Nyní se věnuje i prodeji oblečení na podporu měst v Kolumbii za cílem zlepšení lokální životní úrovně.

Kehlani

Kalifornská rodačka Kehlani je etnicky zatím rozhodně nejzajímavější, po svých rodičích je mix celkem pěti různých etnik, stejně tak měla nejspíš i nejdivočejší vyrůstání. Původně se pokoušela prorazit v baletu, ale kvůli zranění kolene se musela tance vzdát a začala se více angažovat v hudbě. Drogová závislost obou rodičů ji dovedla v sedmnácti letech k bezdomovectví. Musela přespávat na gaučích přátel a v podstatě živila se krádežemi telefonů a v supermarketech.

Z problémů se však zvládla vymanit a v roce 2014 tak vydala svůj první mixtape, který, stejně jako její zbylá dosavadní tvorba, potvrzuje, že jakékoli strasti se dají překonat. Letos v březnu k tomu ještě ve třiadvaceti letech porodila holčičku a našla nového nového partnera – rappera YG

Sabrina Claudio

Výčet uzavírá Sabrina Claudio, která svou kubánsko-portorickou krví skvěle zapadá do naší party etnicky zajímavých mladých zpěvaček. O Claudio se začalo slýchat, když na track Belong to You přizvala etablovaného R&B zpěváka 6lacka. Jednou písní za druhou se probojovávala do povědomí R&B komunity, ve které je nyní menším, ale velice solidním jménem, zasluhující si i turné po Evropě, které je právě v plném proudu.

Čtěte také: Post Malone na albu Hollywood’s Bleeding kašle na to, co se po něm chce

Mezi její nejznámější písně patří Unravel Me, Confidently Lost, nebo Messages from Her. Krom 6lacka spolupracovala například i s rapperem Wale nebo bývalým členem One Direction ZAYNem.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.