TIP REDAKCE: 5 zahraničních coverů Jožina z bažin, které musíte slyšet

Ivan Mládek - Jožin z bažin | Zdroj: YouTube

Nejen Českou republiku, ale dokonce celý svět tento týden obletěla nahrávka z pražského koncertu kapely Metallica, kde thrash-metalová legenda krom svých starších i novějších pecek zahrála proslulou českou píseň Jožin z bažin od Ivana Mládka.

Nejedná se však o jediný zahraniční cover této písně. YouTube je více či méně povedených nahrávek plný a my jsme pro vás vybrali 5, které si rozhodně stojí za to poslechnout.

Metallica (USA)

Jak jsme zmiňovali, legendární Metallica se rozhodla své české fanoušky na letošním pražském koncertě neobvykle potěšit a před koncertem si Jožina z bažin natrénovala, jen aby s ním mohla překvapit zaplněnou O2 arenu. Sama kapela přitom uvedla, že si její basák Robert Trujillo, který se dokonce i na těch pár minut ujal mikrofonu, českou píseň doslova zamilovat. A je to vidět.

Igorski (Nizozemsko)

Nizozemský nadšenec do hudební techniky čas od času na svém YouTube kanále přispívá i cover sérií Billy No Mates sings. V té už coveroval třeba Davida Bowie či Eltona Johna, nevyvaroval se však ani Ivanu Mládkovi a natočil video, v němž krom zpěvu paroduje i původní videoklip, s nímž v roce 1978 Jožin z bažin prorazil do českého folkloru.

Kiese (Německo)

Kdo by si myslel, že Jožin z bažin je čistě věcí banja, kazoo a basy, ten ještě neslyšel povedenou verzi z německého YouTube kanálu Kiese. Dvojice rockerů se při nahrávání československého hitu rozhodla trochu přitvrdit a přivedla na svět vskutku pozoruhodnou, byť velmi vychytanou metalovou verzi této písně. Jak by asi zněla verze od Rammstein?

Боянов Гимн (Rusko)

Ačkoli předchozí trojice coverů pochází ze zemí na západ od nás, obrovské slávě se Jožin z bažin těšil krom tuzemska hlavně východním směrem. Mládkova skladba prorazila i v zemích bývalého Sovětského svazu a ruská kapela Боянов Гимн, tedy Boyanov Gimn, nejenže píseň upravila do svého vlastního stylu spojujícího prvky metalu a folku, ale pro úplnost se rozhodla i k překladu.

Alik a Lyolik (Ukrajina)

Přestože se jedná v podstatě o českou verzi písně, do ukrajinského Pata a Mata, tedy Alika a Lyolika, zavítal i poněkud moderněji pojatý Jožin z bažin. Jak obstojí prvky elektroniky oproti původní verzi či dokonce výše popsaným metalovým coverům, to posuďte sami. S jistotou ale můžeme potvrdit, že co se do bizarnosti týče, dnešní Tip redakce má jasného vítěze.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.