Videoklipy jsou nedílnou součástí tvorby umělců napříč hudebním průmyslem. Někdo si v nich zakládá na sexy tancích, jiní pomocí videa vypráví příběh, mnozí se snaží zaujmout kontroverzí a pak jsou tu i takoví, jejichž vizuální zpracování spíše připomíná artový film. Pojďme si připomenout šest alternativních videoklipů, které si zcela jistě zaslouží vaši pozornost.
400 čínských teenagerů u falešné Eiffelovky
James Thomas Smith, známý jako Jamie XX, je anglický muzikant, DJ a producent. Nevěnuje se pouze sólové kariéře, ale je také nedílnou součástí anglické indie-popové kapely The XX a mnoho fanoušků ho oprávněně považuje za její hnací motor. V roce 2015 byl Jamie XX nominován na Mercury Prize a hned o rok později na cenu Grammy za nejlepší taneční/elektronické album In Colour. A právě na této desce se nachází skladba Gosh, jejíž videoklip pravděpodobně nemá mezi elektronickými videi konkurenci. Celý příběh se odehrává ve městě Tianducheng, což je čínská kopie Paříže a točí se kolem Afroameričana s albinismem. Spolu s ním se na nejrůznějších místech Tianduchengu pohybuje 400 čínských teenagerů s vlasy obarvenými na blond a za zmínku určitě stojí fakt, že ve videu nejsou použity žádné CGI nebo 3D efekty a divák vidí opravdu to samé, co měl před sebou kameraman.
Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: David Koller upozorňuje na ztrátu soukromí, Pearl Jam zatočili s cenzurou
Kdo neriskuje, nevyhraje
Americká folkrocková kapela The Lumineers je jedna z těch, jejíž videoklip sice vypráví příběh, ale je za tím i mnohem víc. Její, dalo by se říci, až krátké filmy na sebe navazují a popisují životy několika postav. Sleep On The Floor znázorňuje romantický příběh o ženě, která se rozhodla v životě neriskovat a nechala si utéct šanci na jedinečnou romantickou cestu s láskou jejího života. Esteticky zpracovaný videoklip zachycuje momenty, jež by chtěl zažít asi každý z nás, avšak teprve po návaznosti klipů ke skladbám Angela a Cleopatra divákovi dojde, že někdy se opravdu vyplatí riskovat a tento scénář jen tak z hlavy nedostane.
Recenze: The Lumineers s albem III přináší revoluci hudebního průmyslu a poukazují na problémy se závislostí
Rozloučení Davida Bowieho
Zesnulý britský zpěvák a herec David Bowie má na svém kontě více nezapomenutelných snímků, ale tentokrát bude řeč o klipu k písni Lazarus. Během natáčení totiž lékaři Bowiemu oznámili, že rakovina jater, se kterou bojoval 18 měsíců, postoupila a další léčba je již zbytečná. Celé video je natáčeno v poměru stran 1:1 a vyobrazuje Bowieho, který leží na smrtelné posteli s knoflíky místo očí. Končí záběrem, kdy sám zpěvák vchází do temné skříně a není třeba vysvětlovat, co právě tato scéna znamená. Celé album Blackstar, na kterém se skladba Lazarus nachází, bylo vydáno den před smrtí Davida Bowieho.
Čtěte také: TIP REDAKCE: Nesmrtelný David Bowie aneb 5 nahrávek, které vyšly až po jeho smrti a vy byste je měli slyšet
Trhání zubů pro otrlé diváky
Další hudebník, jehož videoklipy na sebe neustále strhávají pozornost, je estonský rapper Tommy Cash. Ve spolupráci s německým duem Modeselektor vznikla skladba Who, která se chlubí jedinečným vizuálním zpracováním. Hranice mezi artovým a bizarním zhotovením je velmi tenká, tenkrát se to však Tommymu povedlo udržet v první zmíněné rovině. Oku diváka zcela jistě neunikne, že tento estonský rapper má velmi rád módu a tak nechybí spousta skvělých outfitů, které jako by vypadly z přehlídkového mola Gucci, doplněných o několik bolestivých záběrů vytrhávání zubů a dalších, zdraví nebezpečných činností.
Čtěte také: Festival Pop Messe se přesouvá na rok 2021, a to v celé své parádě
Bolestí propletené hledání smyslu života
Právě zmínka o Modeselektor nás přivádí k jejich kolegovi, německému DJ, který si nechává říkat Apparat. Ten spolu s výše zmíněným duem od roku 2002 do roku 2017 tvořil trio s názvem Moderat, které přineslo na hudební scénu svěží vzduch a bodovalo po celém světě. Jeho cesty se nakonec rozešly a na podzim 2019 pak Apparat vydal desku LP5, na které se nachází skladba Heroist. Videoklip o hledání osvícení a smyslu lidstva je tvořený stovkami blikajících snímků, které vyjadřují lidskou extázi a bolest. Apparat se jeho pomocí snaží k divákům dostat poselství, že taková je dualita života a ze tmy přichází světlo.
Sub Urban vdechuje život nočním můrám
Americký mladík Sub Urban je na hudební scéně sice nováčkem, přesto má však jeho videoklip k písni Cradles na YouTube bezmála 165 milionů zhlédnutí. Na jaře tohoto roku měl dokonce doprovodit americkou zpěvačku Melanie Martinez na jejím turné, které bylo bohužel v návaznosti na pandemii Covid-19 zrušeno. Video ke Cradles vdechuje život nočním můrám, vyobrazuje Lucifera sedícího na trůnu, obsahuje záběry krve a to vše je proloženo scénami jako vystřiženými z Twin Peaks od Davida Lynche.
Čtěte také: TIP REDAKCE: Objevujte nové – 8 indie muzikantů, kteří vám zpříjemní karanténu