TIP REDAKCE: Co víte o kapele The Atavists?

The Atavists | Zdroj: facebook.com

The Atavists je kapela z Hradce Králové, která letos zahrála na spoustě festivalů. My jsme se s nimi potkali na Mighty Sounds a s baskytaristou jsme si i popovídali. Už dnes kapela zahraje i na Rock for Churchillu, tak abyste věděli, na co se máte těšit.

Jde o čtyřčlenný hudební projekt, který balancuje mezi blues a stones-rock s vlivy surf kapel z šedesátých let. Charakteristický zvuk skupiny tvoří špinavé kytary, nakřáplé retro varhany a osobní vokální projev frontmana Adama Krofiana. Před dvěma lety se v České republice zúčastnili soutěže GBOB, což je unikátní celosvětová soutěž kapel. V Praze ji vyhráli a poté mohli vyrazit do Berlína na světové finále, kde se umístili na skvělém šestém místě.

Počátkem roku 2016 The Atavists vydali debutové album Bad Times a ukázali se například na festivale Colours of Ostrava či Rock for People. Letos zahráli třeba v Brně na Čarodějálesu, na Mighty Sounds a nebo na Povaleči. Nedávno vydali své druhé video k singlu Run a můžete jej zhlédnout na kanále YouTube. Starší skladbu Let You Go si pusťte taky, protože dnes určitě zazní na Rock for Churchill.

S kapelou jsme se potkali na různých festivalech a s basákem Martinem Křížkem jsme si i více popovídali.

Co znamená váš název The Atavists? Jak vznikl?

Název je od pojmu atavismus, což je věda zabývající se vymřelými geny, který vylezou znovu na povrch, tj. špičaté uši, prodloužená kostrč – ocásek atd. No a my používáme například zapomenuté varhanové klávesy Weltmeister z prehistorie hudby. A vůbec, ta naše láska ke starým poctivým věcem je velká.

Proč jste si zvolili jako jazyk zpěvu angličtinu?

Angličtinu proto, že je pro nás plynulejší v tvorbě naší hudby. A nebudeme si nalhávat, že bychom rádi zaujali i širší obecenstvo.

Vystupujete raději na koncertech nebo na festivalech?

Na festivalech vystupujeme moc rádi. Zvláště, když je dobrý zvuk a lidi, což se poslední dobou děje často a je to tak dobře. No a klub je takovej náš pokojíček, kde moc rádi uděláme bordel a moc neuklidíme. (smích)

Na jaké akci jste si letos nejvíc užili tu svou show?

Rádi vzpomínáme na koncert na Rock for People, kde jsme i přes nepříznivý čas vystoupení měli příjemné publikum.

Máte hojně fanoušků?

Máme hodně super fanoušků a chceme jich víc a víc.

Album Bad Times jste vydali v lednu 2016, chystáte nějaké nové songy?

Jojo máme spoustu songů na další desku! Některé už hrajeme i naživo. Momentálně natáčíme klip k prvnímu singlu.

Povíš nám na závěr nějaké životní moudro?

Ať žije rock’n’roll!


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.