TIP REDAKCE: Elton John a další velikáni po jeho boku – Axl Rose, Aretha Franklin nebo Sting

Elton John | Zdroj: facebook.com

Na piano hraje od tří let, v jedenácti získal stipendium na Royal Academy of Music. Svá první tři alba vydal během pouhých dvou let a je mimo jiné držitelem ceny Grammy, čtyř Zlatých Glóbů i Oscara. Elton John toho zkrátka dokázal tolik, co jen málokdo. A kromě toho, že nás z pódií a obrazovek oslňuje již pět desetiletí, má za tuto dlouhou dobu na kontě i nemálo spoluprací s velikány všemožných hudebních žánrů.

Před padesáti lety vydal tehdy ještě nenápadný brýlatý mladík jménem Reginald Kenneth Dwight svou první desku Empty Sky. To ještě ale netušil, že tím začíná psát úplně novou kapitolu britské, ba i světové, rockové historie. Debutové album mu sice slávu hned nepřineslo, stačily ale jen další dvě desky a jeho jméno, které v té době již znělo Elton John, znala díky hitu Your Song téměř celá Británie. Pak už to netrvalo dlouho a povědomí o něm se dostalo i do Ameriky a od té doby se pravidelně objevoval na prvních místech žebříčků na obou stranách Atlantiku.

O tom všem se ale budeme moci dozvědět již v květnu z pláten kin, která budou i v Česku promítat Eltonův úžasný příběh prostřednictvím filmu Rocket Man. Ve stejný měsíc nám ale hlavně průřez své diskografie představí v O2 areně mistr kostýmů, šarmu a extravagance sám, a to už 7. května v rámci svého posledního turné Farewell Yellow Brick Road.

Čtěte také: Elton John vyráží na poslední turné, navštíví i Česko

Za pozornost však kromě jeho osobních úspěchů a sólových vystoupení stojí i velké množství skladeb napsaných či nazpívaných ve spolupráci s dalšími významnými umělci. Pojďme se teď podívat alespoň na tři z nich.

 Border Song s Arethou Franklin

V roce 1993 pozvala královna soulu Aretha Franklin Eltona Johna jako hosta svého živého speciálu pro televizi Fox. Tam si spolu zazpívali skladbu Border Song, kterou Elton napsal společně se svým dlouholetým pracovním parťákem Berniem Taupinem. S ním vytvořil skladatelské duo již na počátku své kariéry v roce 1967, kdy je dala dohromady nahrávací společnost Liberty Records. Od té doby napsal Taupin texty k většině Eltonových songů včetně hitů jako Rocket Man, Candle in the Wind, Bennie and the Jets nebo třeba Goodbye Yellow Brick Road.

Come Down in Time se Stingem

Magické skladatelsko-textařské spojení Eltona Johna s Berniem Taupinem se v roce 1991 dočkalo dokonce ocenění ve formě tribute alba s názvem Two Rooms: Celebrating the Songs of Elton John & Bernie Taupin. Na něm je zaznamenáno 16 skladeb v podání hvězd jakými jsou třeba Phil Collins, John Bon Jovi, Kate Bush nebo Sting. Ten ale skladbu Come Down in Time zazpíval i společně s Eltonem, a to během jeho britského televizního speciálu, kam si pozval spoustu hostů včetně právě Stinga, jehož tam označil za jednoho ze svých největších kamarádů v šoubyznysu.

Čtěte také: Sting nestojí na místě ani po desítkách let rozmanité kariéry

Albem Two Rooms ale éra coverování dvojice John – Taupin rozhodně neskončila. Již 6. dubna totiž například vyjde album Revamp plné předělávek v podání současných významných umělců. Podíleli se na něm například Ed Sheeran, Demi Lovato, Miley Cyrus nebo Lady Gaga.

Čtěte také: Elton John vydává ve spolupráci s největšími hvězdami dvě alba svých coverů

Bohemian Rhapsody s Axlem Rosem

20. dubna 1992 se slavný londýnský stadion Wembley zaplnil tisíci fanoušky Freddieho Mercuryho i přes to, že už byl pět měsíců po smrti. Zbylí členové Queen se tu totiž na jednom pódiu sešli například s Metallicou, Def Leppard, Georgem Michaelem, Davidem Bowiem nebo Guns N’ Roses právě proto, aby zesnulému velikánovi vzdali hold.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Od The Beatles po Queen aneb Když filmem zní hity vaší oblíbené kapely

Mezi vzpomínajícími nechyběl ani Elton John, který si tu střihl Bohemian Rhapsody, samozřejmě v upravené verzi, aby se dala vůbec předvést naživo. Přeskočil složitý úvod a začal až slokou a samozřejmě si pomohl i nahranými vokály. Takže mu na pozadí z repráků prozpěvoval i sám Freddie. Ve druhé části skladby se však na pódium přiřítil i Axl Rose a dal tak celému vystoupení zcela nový rozměr.

Spojení těchto dvou protichůdných muzikantů navíc vzbudilo rozruch kvůli tomu, že byl Axl známý pro svou homofobii. S Eltonovou orientací však ale nejspíš neměl problém, protože s ním pak vystoupil o několik měsíců později na MTV Video Music Awards a o dva roky později uvedl Axl Eltona do Rock and Rollové síně slávy.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.